23:57 20/1/2014 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE-22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ-ΕΒΕΡΤΟΝ: 1-1
Γήπεδο: Χόθορνς

Σημαντικό έδαφος έχασε η Έβερτον στο κυνήγι της τετράδας, καθώς κόλλησε στο 1-1 με τη Γουέστ Μπρομ.

Το 11ο λεπτό ο Οβιέδο έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ, αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 13' το μακρινό σουτ του Ανελκά δεν βρήκε ούτε κι αυτό στόχο. Στο 29ο λεπτό ο Χάουαρντ είπε όχι σε σουτ του Γκέρα και στο 41' η Έβερτον πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Λουκάκου έστρωσε για τον Μιραλάς και ο Βέλγος με όμορφο σουτ έκανε το 1-0.

Στο 54ο λεπτό ο Γιαγκέλκα έβαλε την κόντρα στο πλασέ του Ανιτσέμπε και γλίτωσε,

σίγουρο γκολ, ενώ στο 72' το φάουλ του Μιραλάς σταμάτησε στο δοκάρι της Μπρομ. Τελικά οι γηπεδούχοι έφεραν στα ίσα το ματς στο 76ο λεπτό. Ο Μόρισον έβγαλε τη σέντρα και ο Λουγκάνο με κεφαλιά νίκησε τον Χάουαρντ.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Φόστερ, Ριντ, Λουγκάνο, Όλσον, Ρίντγουελ, Μπραντ, Μόρισον, Γιάκομπ, Γκέρα (61' Μουλούμπου), Βίντρα (48' Ανιτσέμπε), Ανελκά (76' Μπεραϊνό)

ΈΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Μπέινς, Γιαγκέλκα, Ντιστίν, Κόουλμαν (79' Στόουνς), Μπάρι, ΜακΚάρθι, Όσμαν (89' Nέισμιθ), Οβιέδο (80' ΜακΓκίντι), Μιραλάς, Λουκάκου