20:57 31/3/2012 - Πηγή: AEK365

SERIE A'- 30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΑΤΑΝΙΑ- ΜΙΛΑΝ: 1-1
Γήπεδο: Ρέντζο Μπαρμπέρα

Φρένο στο σερί των 4 νικών της Μίλαν έβαλε η Κατάνια η οποία υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1 την πρωταθλήτρια μέσα στη Σικελία.
Η Κατάνια απείλησε στο 3ο μόλις λεπτό. Ο Αλιμρόν έδωσε κάθετα στον Μπεργέσιο, ο οποίος έκανε το σουτ από δεξιά με την μπάλα να σταματά στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Αμπιάτι.
Στο 7' ο Εμάνουελσον βγήκε μόνος του με τον Καρίσο, ο οποίος όμως απέκρουσε το πλασέ του, ενώ στο 16 και πάλι ο

γκολκίπερ της Κατάνια είπε όχι στον Ιμπραΐμοβιτς αυτή τη φορά.
Στο 19ο λεπτό η προσπάθεια του Μπεργκέσιο πέρασε λίγο άουτ, ενώ η Μίλαν άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό με τον Ρομπίνιο.
Ο Ιμπραΐμοβιτς τροφοδότησε τον Βραζιλιάνο μέσα στην περιοχή κι εκείνος με τη μια νίκησε τον Καρίσο.
Τέσσερα λεπτά αργότερα η Κατάνια είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά το σουτ του Γκόμες πέρασε ελάχιστα άουτ.
Οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ στο 46' με κεφαλιά του Γκόμες, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ λανθασμένα, αλλά στο 56' κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν..
Μετά από γύρισμα του Λόντι, ο Σπόλι βρέθηκε μέσα στην περιοχή κι έκανε από κοντά το 1-1.
Στο 65' ο Μαρκέζε έσωσε πάνω στη γραμμή, καθώς απομάκρυνε το σουτ του Ρομπίνιο, ενώ στο 75' ο Καρίσο απομάκρυνε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Μέσές.
Στο 79ο λεπτό το διαγώνιο σουτ του Ιμπραΐμοβιτς από τα αριστερά πέρασε λίγο άουτ, ενώ

ΚΑΤΑΝΙΑ: Καρίσο, Μότα, Σπόλι, Μαρκέζε, Λεγκροτάλιε, Λόντι, Ίζκο, Αλμιρόν, Γκόμες (81' Λαντζαφάμε), Μπεργκέσιο, Μπαριέντος (71' Λαμά).
ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Αμπάτε, Μπονέρα, Μεσές, Αντονίνι, Αμπροζίνι, Νοτσερίνο, Ακουιλάνι (83' Λόπες), Εμάνουελσον (52' Μπόατνεγκ), Ιμπραίμοβιτς, Ρομπίνιο (71' Ελ Σααραουί).