21:55 24/8/2013 - Πηγή: AEK365

LA LIGA- 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΛΤΣΕ- ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: 1-1
Γήπεδο: Μαρτίνεθ Βαλέρο

Δύο βαθμούς πέταξε στην έδρα της Έλτσε η Σοσιεδάδ καθώς έμεινε στο 1-1 με την ομάδα του Φραν Εσκρίμπα.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Κορομίνας πρόλαβε τον Μπράβο μετά από κόρνερ και έκανε το 1-0 για την Έλτσε, ενώ στο 12' το σουτ του Ντελ Μοράλ έφυγε μόλις άουτ. Στο 32' η κεφαλιά του Μποτία έξυσε το δοκάρι της Σοσιεδάδ, ενώ στο 55' την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Μανού ντελ

Μοράλ.

Στο 66' ο Ερέρα είπε όχι σε σουτ του Βέλα, αλλά στο 74' ο Πριέτο έκανε τη σέντρα και ο Βέλα έγραψε από κοντά το 1-1. Στο 88' ο Βέλα είχε δοκάρι για τους Βάσκους.

ΕΛΤΣΕ: Ερέρα, Λομπάν, Αλμπαθάρ, Μποτία, Σαπουνάρου, Σάντσες (75' Ριβέρα), Κορομίνας (79' Άλβαρο), Πέρες, Φιδέλ, Ζιλ, Ντελ Μοράλ (63' Άαρον Νίγκεθ).

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Μπράβο, Εστράδα, Καμαδούρο, Ι.Μαρτίνεθ, Ντε Λα Μπέγια, Πάρδο (58' Πριέτο), Ελουστόνδο, Γκρανέρο, Βέλα, Κάστρο (68' Θουρουτούθα), Σεφέροβιτς (76' Σανγκαλί)

ΕΣΠΑΝΙΟΛ- ΒΑΛΕΝΘΙΑ: 3-1
Γήπεδο: Κορνεγιά Ελ Πρατς

Μεγάλη νίκη με 3-1 για την Εσπανιόλ επί της Βαλένθια.

Η Εσπανιόλ έχασε δύο πολύ καλές φάσεις στα πρώτα λεπτά αλλά στο 10' ο Ζόνας έδωσε για τον Πόστιγκα, που από κοντά έκανε το 1-0 για τη Βαλένθια. Η Εσπανιόλ έφερε στα ίσα το ματς στο 32ο λεπτό με κεφαλιά του Λόπεθ μετά από κόρνερ και στο 47' ο Στουάνι με νέα κεφαλιά έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους.

Το τελικό 3-1 έκανε στο 89ο λεπτό ο Τιεβί με τρομερό σουτ.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Κασίγια, Φουέντες, Μορένο, Κολότο, Λόπες, Γκαρσία (72' Τιεβί), Σιμάο, Γκαρσία, Πίτσι (63' Άμπραχαμ), Στουάνι (78' Λανθαρότε)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Άλβες, Περέιρα, Κόστα, Ραμί, Ματιέ (83' Γουαρδάδο), Φουέγο, Μίτσελ (64' Μπερνάτ), Μπανέγα, Φεγκουλί (70' Κανάλες), Ζόνας, Πόστιγκα