23:29 27/4/2012 - Πηγή: AEK365

JUPILER LEAGUE- ΠΛΕΪ ΟΦ 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΚΕΝΚ- ΆΝΤΕΡΛΕΧΤ: 0-4
Γήπεδο: Κριστάλ Αρίνα
Η Άντερλεχτ έδειξε «καρύδια», πήρε τεράστιο διπλό μέσα στην έδρα της Γκενκ (4-0) και πλέον βρίσκεται ένα βήμα πριν από την κατάκτηση του τίτλου.
Η Άντερλεχτ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και ήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό. Ο Κανού εκμεταλλεύθηκε λάθος της άμυνας της Γκενκ και από κοντά έκανε το 1-0.
Πέντε λεπτά αργότερα η Γκενκ έμεινε και χωρίς τον Ντε Μπρούινε που αποχώρησε

τραυματίας και η Άντερλεχτ πίεσε κι άλλο.
Έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σουάρες στο 28' και στο 32' διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Γιοβάνοβιτς τροφοδότησε τον Ζιλέ, που με όμορο σουτ έκανε το 2-0.
Η Άντερλεχτ ήταν απόλυτη κυρίαρχος και στην επανάληψη και στο 53' μετά από όμορφο συνδυασμό των Ζιλέ και Γιοβάνοβιτς, ο Κανού βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση κι έκανε το 3-0.
Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 87ο λεπτό ο Ντε Σουτέρ που μόλις είχε μπει στο ματς.
ΓΚΕΝΚ: Κέτελες, Βάντεν Μπόρε (46' Τόσζερ), Γιονελέιτ (62' Λιμπόμπε), Σιμάεγς, Νγκονγκσά, Νάντσον, Τσιμάνγκα, Ντε Μπρούινε (12' Κρου), Μπούφελ, Φόσεν, Μπεντέκε
ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Γιοχάζ, Σαφάρι (77' Λουκάκου), Κουγιάτ, Οντόι, Μπίλια, Ζιλέ, Μπεντί, Γιοβάνοβιτς, Σουάρες (86' Ντε Σουτ΄ρ), Κανού (68' Κανεσίν).