Ασταμάτητος ο Κολοσσός

20:55 17/12/2011 - Πηγή: AEK365

Η εντυπωσιακή πορεία του Κολοσσού συνεχίζεται καθώς επικράτησε και του Π.Α.Ο.Κ. με 76-67 και πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του, με την οποία παραμένει στα... υψηλότερα στρώματα του βαθμολογικού πίνακα της Α1. Οι «θαλασσί» κατάφεραν, μετά από ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο να «γυρίσουν» το παιχνίδι στο β' ημίχρονο και να πάρουν ένα σημαντικό δίποντοΗ ομάδα της Θεσσαλονίκης με άμυνα ζώνης μετά το 7' δημιούργησε προβλήματα στον Κολοσσό, ο οποίος δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Στην «επανάληψη» όμως η ομάδα της Ρόδου ανέβασε την απόδοση της και με σερί 15-0, μετέτρεψε το ισόπαλο 48-48 (25') σε 63-48 με τρίποντο του Χάτεν. Από κει και πέρα συντήρησε τη σημαντική διαφορά (70-56 στο 34') και 76-62 (στο 37'), φτάνοντας στην έβδομη νίκη της στο πρωτάθλημα, σε οκτώ αγώνες.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-19, 34-39(ημ.), 63-50, 76-67

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΒΑΠ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 2, Χάτεν 11(1), Καλαϊτζής, Πάνος 2, Γεωργαλλής 2, Ασημακόπουλος 8, Μπόικιν 10(2), Χαρίσης 8, Τσάμης 16, Χόπσον 17(3).

Π.Α.Ο.Κ. (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 2, Στίγκερς 2, Γκόρι 12(1), Ντικούδης 21, Καλαμπόκης 14(1), Αντριουσκεβίτσιους 3, Ράιτ 3(1), Γιαννακίδης 10(2), Καλλές.