20:58 23/6/2014 - Πηγή: AEK365

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2014-2ος ΟΜΙΛΟΣ-3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΧΙΛΗ: 2-0
Γήπεδο: Arena Corinthians

Ιπτάμενοι αποδεικνύονται οι Ολλανδοί σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς μετά την Ισπανία και την Αυστραλία, κέρδισαν και τη Χιλή με 2-0 και καθάρισαν την πρωτιά. Στη 2η θέση η Χιλή, που έδειξε ξανά πως είναι μια πολύ

σκληροτράχηλη ομάδα.

Το ματς ήταν αρκετά κλειστό στα πρώτα λεπτά και στο 13' δημιουργήθηκε η πρώτη υποψία φάσης. Ο Βάργκας έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, χωρίς τύχη, ενώ στο 22' ο Σάντσες εκτέλεσε το κόρνερ με πάσα στο πέναλτι, ο Γκουτιέρες έπιασε το σουτ, που πέρασε όμως άουτ. Στο 26ο λεπτό ο Σνάιντερ εκτέλεσε απ' ευθείας, η μπάλα έσκασε αλλά ο Μπράβο δεν ανησύχησε, ενώ στο 34' ο Ρόμπεν εκτέλεσε με σέντρα, ο Ντε Βρι έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Στο 40ο λεπτό ο Ρόμπεν παραλίγο να πετύχει το γκολ του αιώνα, καθώς ξεκίνησε από το κέντρο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή κι έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 42' ο Λενς έκανε τις προσποιήσεις έξω από την περιοχή και σούταρε αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 44ο λεπτό ο Ντίας εκτέλεσε το φάουλ, ο Γκουτιέρες έπιασε τη γυριστή κεφαλιά, με την μπάλα να περνά μόλις άουτ.

Στο 65ο λεπτό ο Σάντσες έκανε όμορφη ενέργεια από αριστερά και σουτ, αλλά ο Σίλεσεν έδιωξε, ενώ στο 66' ο Ρόμπεν έκανε όμορφες προσποιήσεις έξω από την περιοχή και σούταρε, αλλά ο Μπράβο απέκρουσε. Οι Ολλανδοί ανέβασαν στροφές και στο 74' ο μετά από κόρνερ του Ρόμπεν, ο Κάιτ έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 76' ο Φερ έκανε όμορφη ενέργεια και δυνατό σουτ, αλλά ο Μπράβο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. και τελικά στο επόμενο λεπτό, ο Γιάνμαατ έβγαλε όμορφη σέντρα από δεξιά και ο Φερ με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 81ο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Ντε Γιονγκ παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ και στη συνέχεια ο Ντίας έκανε το σουτ, που πέρασε άουτ, αλλα στις καθυστερήσεις ο Ρόμπεν έφυγε τρομερά από αριστερά, περίμενε όσο έπρεπε κι έκανε το γύρισμα, με τον Ντιπέι να πλασάρει σε κενή εστία για το 2-0.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σίλεσεν, Φλάαρ, Ντε Βρί, Μπλιντ, Ντε Γιόνγκ, Γιάνμαατ, Σνάιντερ (75' Φερ), Ρόμπεν, Κάιτ (88' Κονγκολό), Λενς (68' Ντιπέι), Βαϊνάλντουμ

ΧΙΛΗ: Μπράβο, Μένα, Ίσλα, Σίλβα (70' Βαλδίβια), Σάντσες, Βάργκας (81' Πινίγια), Γκουτιέρες (46' Μποσεζούρ), Μεδέλ, Χάρα, Αρανγκουίς, Ντίας