23:42 9/4/2014 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE-ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ-ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: 3-1 (1-1)
Γήπεδο: Allianz Arena

Δυσκολότερα απ' ότι περίμεναν όλοι, πήρε την πρόκριση η Μπάγερν, καθώς η Γιουνάιτεντ το πάλεψε αλλά τελικά έχασε με 3-1. Προηγήθηκαν οι «κόκκινοι διάβολοι» αλλά χάρηκαν μόλις για ένα λεπτό...

Η Μπάγερν Μονάχου είχε από την υπεροχή και στο 5ο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Ριμπερί έπιασε σκαστό σουτ χωρίς τύχη, ενώ στο 8' ο Ρούνεϊ βγήκε σε καλή θέση αλλά καθυστέρησε και

το σουτ του κόπηκε από τους αμυντικούς της Μπάγερν. Στο 14' και στο 16' ο Ρόμπεν είχε δύο καλά σουτ που πέρασαν λίγο άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Βαλέντσια. Η Μπάγερν πίεσε ασφυκτικά και στο 28' ο Ριμπερί έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 43' ο Ρόμπεν κινήθηκε από δεξιά στα αριστερά και σούταρε πάνω στα σώματα.

Στο 54ο λεπτό αρχικά το σουτ του Μάντζουκιτς κόντραρε στον Βίντιτς και στη συνέχεια ο Μπόατενγκ έκανε νέο σουτ που πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 55' ο Νόιερ μπλόκαρε το σουτ του Καγκάβα. Τελικά στο 58ο λεπτό ο Βαλέντσια έκανε όμορφο γύρισμα από δεξιά και ο Εβρά με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Ωστόσο με τη σέντρα, ο Ριμπερί έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μάντζουκιτς με κεφαλιά έφερε ε τη μία το σκορ στα ίσα. Στο 61ο λεπτό οι παίκτες της Μπάγερν άλλαξαν όμορφα την μπάλα αλλά το σουτ του Ριμπερί έφυγε λίγο άουτ ενώ στο 62' ο Γουέλμπεκ έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Ρούνεϊ φάτσα με το τέρμα, πλάσαρε άουτ. Στο 65ο λεπτό το σουτ ου Ραφίνια κόντραρε σε σώματα και στο 67' η Μπάγερν πήρε τελικά κεφάλι στο σκορ. Ο Ρόμπεν έκανε από δεξιά το γύρισμα και ο Μ΄΄ιλερ με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή έγραψε το 2-1. Οι βαυαροί συνέχισαν να πιέζουν και πέτυχαν και 3ο γκολ στο 76ο λεπτό. Ο Ρόμπεν έκανε την κίνηση από δεξιά στα αριστερά και με συρτό σουτ που βρήκε και στον Βίντιτς έκανε το 3-1. Στο 87ο λεπτό ο Πισάρο έκανε το γύρισμα και το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Ντε Χέα μπλόκαρε

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Ντάντε, Μπόατενγκ, Λαμ, Ριμπερί, Ρόμπεν, Γκέτσε (65' Ραφίνια), Μίλερ (84' Πισάρο), Αλάμπα, Κρόος, Μάντζουκιτς.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Ντε Χέα, Εβρά, Τζόουνς, Σμόλινγκ, Βίντιτς, Κάρικ, Φλέτσερ (74' Τσικαρίτο), Καγκάβα, Βαλέντσια, Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ (80' Γιανουζάι)