Ανησύχησε μόνο για 10’

00:05 30/9/2011 - Πηγή: AEK365
EUROPA LEAGUE 1ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΤΕΝΑΜ-ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ: 3-1 ΓΗΠΕΔΟ: Ουάιτ Χαρτ Λέιν Εύκολη νίκη κόντρα στη Σάμροκ πέτυχε η Τότεναμ και βρέθηκε στην κορυφή του ομίλου μαζί με τη Ρούμπιν. Οι Άγγλοι βρέθηκαν να χάνουν, ωστόσο γύρισαν άνετα το ματς. Η Σάμροκ στο πρώτο μέρος δε βγήκε στην κυριολεξία από την περιοχή της και η Τότεναμ προσπαθούσε να βρει χώρους για να
αναπτυχθεί. Οι Ντεφόε και Παβλιουτσένκο σφυροκοπούσαν τους αμυντικούς των Ιρλανδών, αλλά πότε η ατυχία και πότε ο Μπρους, κράτησαν το λευκό το σκορ. Η επανάληψη επεφύλασσε μεγάλες εκπλήξεις, καθώς η Σάμροκ Ρόβερς άνοιξε το σκορ στο 50'. Αρχικά ο Κουντιτσίνι έδιωξε με τα πόδια το απ' ευθείας φάουλ του ΜακΚέιμπ, αλλά στην επαναφορά ο Σάλιβαν με όμορφο σουτ έκανε το 1-0 μέσα στο «Ουάιτ Χαρτ Λέιν». Οι Ιρλανδοί έζησαν το όνειρο για 10 λεπτά, καθώς στο 61ο λεπτό, ο Παβλιουτσένκο με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντος Σάντος, έφερε το ματς στα ίσια. Και 2 λεπτά αργότερα η Τότεναμ γύρισε τούμπα το ματς. Ο Ντος Σάντος έκανε και πάλι τη σέντρα από αριστερά αλλά αυτή τη φορά ο Ντεφόε έπιασε την κεφαλιά και σκόραρε. Στο 66ο λεπτό ο Ντος Σάντος ανέλαβε ρόλο εκτελεστή και μετά από ασίστ του Ντεφόε έκανε το 3-1. ΤΟΤΕΝΑΜ: Κουντιτσίνι, Γουόκερ, Τσόρλουκα, Μπασόνγκ, Ρόουζ (80' Κανέ), Λένον (46' Τάουνσεντ), Κάρολ, Λίβερμορ, Ντος Σάντος, Ντεφόε (76' Φαλκέ), Παβλιουτσένκο. ΣΑΜΡΟΚ Ρ.: Μπρους, Σάλιβαν, Σίβες, Μάρεϊ, Ράις, Ο'Ντόνελ (47' ΜακΚόρμακ), Πάτερσον (46' Πάτερσον), Ντένεχι, Φιν (74' Ρίκετς), ΜακΚέιμπ, Τουίγκ.