«Ανάσα» στο ται μπρέικ για την ΑΕΚ

22:28 10/1/2015 - Πηγή: AEK365

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ νίκησε στο τάι μπρέικ τον Άρη (3-2 σετ), δείχνοντας ψυχή και πάθος και πήραν δυο σημαντικούς βαθμούς στη «μάχη» που δίνουν, σε έναν αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Volleyleague.

Το ματς

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μπει δυνατά (4-2), αλλά από ένα σημείο και πέρα έχασε την συγκέντρωσή της κι έτσι έδωσε τη δυνατότητα στον Άρη να πάρει προβάδισμα (16-19) και να ξεφύγει ακόμα

περισσότερο στη συνέχεια (17-22) , με αποτέλεσμα να κάνει το 0-1 στα σετ.
Έπειτα, το σκηνικό άλλαξε και η ΑΕΚ έδειξε να βελτιώνει αρκετά σημεία στο παιχνίδι της. Με καλό μπλοκ και υποδοχή οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τα ηνία (16-15) και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ισοφαρίζοντας στα σετ (1-1).
Καλή εικόνα έδειξε η ΑΕΚ της Καρδιάς και στο τρίτο σετ. Δεν παρατούσε τις φάσεις και προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστική απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης (18-18). Κάποια λάθη σε κρίσιμα σημεία, όμως έφεραν μπροστά τον Άρη σε κρίσιμο σημείο (21-23), κι έτσι έγινε το 1-2 στα σετ.
Στο τέταρτο σετ η Ένωση βρέθηκε μπροστά στο σκορ (10-7), αλλά ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει (13-13). Στη συνέχεια έγινε «μάχη» και η ΑΕΚ φάνηκε να θέλει πολύ να ισοφαρίσει και κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να περάσει μπροστά μετά το 23-23 κάνοντας το 2-2 στα σετ (25-23).
Στο τάι μπρέικ οι «κιτρινόμαυροι» πάλεψαν και έμειναν σε όλη την διάρκεια. Έτσι, με συγκέντρωση, αλλά και την ενέργεια που πήραν από τον κόσμο έφτασαν να κοντράρουν τους Θεσσαλονικείς και να προσπεράσουν (17-15), φτάνοντας σε μια σημαντική νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 18-25, 25-20, 22-25, 25-23, 17-15.

ΑΕΚ (Ζοφόλης): Ωρολογάς 15 (14/32 επ, 1 μπλοκ, 59% υπ - 30% άριστες), Οικονόμου 10 (6/10 επ, 4 μπλοκ), Ίλιτς 23 (17/44 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 26 (21/51 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ - 21% άριστες), Δημητρούδης 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/10 επ, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 60% υπ - 43% άριστες), Μιχαλόπουλος.

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 23 (21/53 επ, 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 13 (9/26 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 54% υπ - 33% άριστες), Ντόχερτι 12 (8/12 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Νικηφορίδης 7 (5/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ - 43% άριστες), Στίγγας 17 (12/22 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ - 48% άριστες), Πιπέργιας 2 (2 άσσοι), Χατζηπαραδείσης.