Ανάσα για Παναθηναϊκό

00:40 10/2/2013 - Πηγή: AEK365

Την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα και το τρίτο τρίποντο που του έδωσε βαθιά βαθμολογική ανάσα πανηγυρίζει ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Στέλιου Καζάζη νίκησε τη Λαμία με 3-1 κάνοντας καλό... ποδαρικό στο γυμναστήριο της Κυψέλης. Οι «πράσινοι» παρότι βρέθηκαν να χάνουν το 1ο σετ στη συνέχεια με αλλαγή περιστροφής, αποτελεσματικό μπλοκ

και πρωταγωνιστές του Γουόκερ, Βόγγελ, Στίγγα έφτασε στη νίκη που τον φέρνει σε απόσταση... βολής από Νίκη Αιγινίου, Ηρακλή και Κηφισιά δίνοντας νέο ενδιαφέρον στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Volleyleague ΟΠΑΠ.
Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Βόγκελ και ο Γουόκερ, ενώ καταλυτική ήταν η παρουσία του κόσμου που μετά το 1ο σετ (ήρθαν οι οπαδοί του Παναθηναϊκού που βρίσκονταν στα Βριλήσσια) οι οπαδοί του τριφυλλιού γέμισαν το γυμναστήριο του Πανελληνίου και δημιούργησαν ιδανική ατμόσφαιρα για την ομάδα του Στέλιου Καζάζη.

Η Λαμία προηγήθηκε 1-0 στα σετ, ενώ στο 3ο και 4ο σετ απώλεσε σημαντικό προβάδισμα στο σκορ, ενώ στο τέλος του αγώνα ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος εξέφρασε παράπονα για λάθη της διαιτησίας.

Η Λαμία μπήκε δυνατά στο 1ο σετ απέναντι στον αγχωτικό Παναθηναϊκό που προσπαθούσε να βρει ρυθμό και να πιέσει χωρίς αποτέλεσμα. Η Λαμία είχε σταθερά το προβάδισμα με 1-2 πόντους από την αρχή μέχρι το τέλος με τους Κόμελ, Χαντ να έχουν τις περισσότερες πρωτοβουλίες.

Διαιτητές: Ράπτης, Κυριοπούλου. Επόπτες: Αντωνόπουλος, Βλάχος. Γραμματεία: Σπυριδάκη. Κομισάριος: Βασιλειάδης
Τα σετ: 22-25, 25-22, 29-27, 25-20
Το αναλυτικό στατιστικό: ΕΔΩ
*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 6 άσσοι, 54 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν: 3 άσσοι, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης Σ.): Γουόλκερ 20 (18/36, 2 μπλοκ, 42% υποδοχή), Ιωάννου 16 (14/32, 1 άσσο, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (11/21, 1 μπλοκ, 67% υπ.), Βόγκελ 15 (7/13, 3 άσσοι, 5 μπλοκ). Λιβαθηνός 2 (1 άσσο, 1 μπλοκ), Στίγγας 9 (4/8, 5 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 59% υπ. - 29% άριστες) / Βολουδάκης (25%υπ.), Λιόντας 1, Μαδούρας.
ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Καραγάτσος 2 (1/4, 1 μπλοκ), Χριστοφορίδης 2 (2/8), Κόμελ 21 (18/36, 1 άσσο, 2 μπλοκ, 64% υπ.), Χαντ 18 (15/31, 1 άσσο, 2 μπλοκ, 41% υπ.), Δημητριάδης 1 (1 άσσο), Φίλιπας 13 (12/28, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. - 50% υπ. - 33% άριστες), Δραγκίδης, Καρβούνης.