15:31 5/2/2012 - Πηγή: AEK365

SERIE A'- 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΖΕΝΟΑ- ΛΑΤΣΙΟ: 3-2
Γήπεδο: Λουίτζι Φεράρις
Τη 2η σερί νίκη της πέτυχε η Τζένοα νικώντας με 3π2 τη Λάτσιο και ανεβαίνοντας στη βαθμολογία.
Η Τζένοα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 10' με ένα φανταστικό γκολ του Παλάσιο.
Στο 14ο λεπτό η Λάτσιο απείλησε με το σουτ τουΓκονζέλς που πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 25ο λεπτό ο Γιάνκοβιτς μετά από τραγικό λάθος του Μαρκετι, έγραψε το 2-0.
Η Τζένοα έκανε τρία τα τέρματα

της στο πρώτο λεπτό της επανάληψης με τα δεύτερο γκολ του Γιάνκοβιτς που εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα της Λάτσιο.
Οι «λατσιάλι» που κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1 στο 54' με το πέναλτι του Λεντέσμα, αλλά στη στο 83ο λεπτό έμειναν και με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντιακιτέ.
Στο 85ο λεπτό ο Μαρκέτι είπε όχι σε κοντινή προσπάθεια του Τζιλαρντίνο, ενώ η Λάτσιο έκανε το τελικό 3-2 στο 90', με κοντινό πλασέ του Γκονζάλες μετά από γύρισμα του Κλόζε από τα δεξιά.
ΤΖΕΝΟΑ: Φρέι, Μέστο, Γκράνβιστ, Καλάντζε, Κονστάντ, Μπιοντίνι, Κούτσκα, Γιάνκοβιτς (86' Μπίρσα), Σκούλι (78' Μπελούτσι), Παλάσιο, Τζιλαρντίνο.
ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Κονκό, Ντιακιτέ, Στανικεβίτσιους (67' Μπιάβα), Γαρίδο (62' Ρότσι), Ματουζάλεμ, Λούλιτς, Γκονζάλες, Ρόκι, Κλόζε (17' Καντρέβα)