22:00 6/5/2014 - Πηγή: AEK365

SERIE A'-36η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΑΠΟΛΙ-ΚΑΛΙΑΡΙ: 3-0
Γήπεδο: Σαν Πάολο

Η Νάπολι κέρδισε με 3-0 την Κάλιαρι κι σε συνδυασμό με την ήττα της Φιορεντίνα από τη Σασουόλο, πήρε και τυπικά την 3η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Παρέλασαν με το κύπελλου οι πάικτες της Νάπολι που αποθεώθηκαν.

Μόλις στο 4ο λεπτό οι Χάμσικ και Μέρτενς έχασαν μεγάλες ευκαιρίες σε φάση διαρκείας, ενώ στο 18' ο Ρέινα, είπε όχι σε σουτ του Μούρου. Τελικά στο 32ο λεπτό η Νάπολι άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Μέρτενς, ενώ στο 40' ο Σιλβέστρι είπε όχι σε σουτ του Ινλέρ.

Μάλιστα στο 43ο λεπτό ο Καγιεχόν έκανε το γύρισμα και ο Πάντεφ από κοντά με προβολή, έγραψε το 2-0.

Στο 54ο λεπτό η Νάπολι κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Σιλβέστρι, αλλά ο Χάμσικ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από τα 11 μέτρα. Παρόλα αυτά στο επόμενο λεπτό ο Αβράμοφ απέκρουσε το σουτ του Πάντεφ και στην επαναφορά ο Ντζεμαϊλί έκανε το 3-0. Στο 76' και στο 80' ο Αβράμοφ είπε όχι σε σουτ των Ντζεμαϊλί και Χάμσικ

ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα (46' Κολόμπο), Μέστο, Φερνάντες, Μπρίτος, Γκουλάμ, Ινλέρ (63' Σαπάτα), Ντζεμαϊλί, Μέρτενς, Χάμσικ, Καγιεχόν, Πάντεφ (75' Ραντόσεβιτς).

ΚΑΛΙΑΡΙ: Σιλβέστρι, Πιζάνο (75' Πιζάνο), Αστόρι, Ροσετίνι, Μούρου, Ντεσένα, Κόντι, Έρικσον, Ιμπραΐμι (55' Αβράμοφ), Σάου (64΄Αβελάρ), Ιμπαρμπό.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΣΑΣΟΥΟΛΟ: 3-4
Γήπεδο: Αρτέμιο Φράνκι

Τεράστιο διπλό πέτυχε η Σασουόλο με 4-3 μέσα στην έδρα της Φιορεντίνα κι έκανε βήμα παραμονής.

Στο 12ο λεπτό το φάουλ του Φερνάντες πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 15' ο Ροζάτι είπε όχι σε σουτ του Σανσόνε και στο 17' ξανά ο Φερνάντες είχε καλό σουτ που έξυσε το δοκάρι του Πέγκολο. Στο 19ο λεπτό ο Ροζάτι απέκρουσε το νέο σουτ του Ζάζα, όπως έκανε και στο 21' σε προσπάθεια του Γκατσόλα, αλλά στο 23΄ο Μπεράρντι με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τη Σασουόλο. Στο 27' και στο 29' οι Μάτρι και Κουαδράδο έχασαν σημαντικές ευκαιρίες και στο 33' ο Μπεράρντι βγήκε μόνος με τον Ροζάτι και με πλασέ έγραψε το 2-0. Μάλιστα στο 39ο λεπτό η Σασουόλο είχε και δοκάρι με τον Ζάζα, ενώ στο 42' ο Μπεράρντι ολοκλήρωσε το χατ τρικ και μαζί το 3-0.

Στο 54ο λεπτό το πλασέ του Ζάζα, πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 57' η Φιορεντίνα μείωσε σε 3-1 με το πέναλτι του Ροντρίγκες. Στο 64ο λεπτό η Σασουόλο έλκανε το 4-1 με τον Σανσόνε, ενώ στο 72' ο Ρόσι μείωσε σε 4-2. Μάλιστα στο 75ο λεπτό ο Κουαδράδο με όμορφη λόμπα έκανε το 4-3, ενώ στο 90+5' ακυρώθηκε γκολ του Βαλέρο.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ροζάτι, Ντιακιτέ (70' Τόμοβιτς), Ροντρίγκες, Σάβιτς, Πασκουάλ, Φερνάντες, Πισάρο, Βαλέρο, Μάτρι (65' Ρόσι), Βόλσκι (55' Χοακίν).

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Πέγκολο, Γκατσόλα, Αντέι, Καναβάρο, Λόνγκι, Μπιοντίνι, Τσίμπσα, Μισιρόλι (85' Μπρίγκι), Μπεράρντι, Ζάζα (74' Φλοκάρι), Σανσόνε (81΄Σανσόνε)