Ακάθεκτος ο Κύργιος

21:40 25/8/2014 - Πηγή: AEK365

Ο 19χρονος Ελληνοαυστραλός, Νο.60 στον κόσμο, λύγισε με 7-5, 7-6(4), 2-6, 7-6(1) τον Μικαΐλ Γιούζνι (Νο.21 του ταμπλό), που επιχείρησε να φέρει τα πάνω κάτω στο ματς αλλά βρήκε μπροστά του... τείχος. Ο έμπειρος Ρώσος σέρβιρε στο 5-4 του τέταρτου σετ για την ισοφάριση, όμως ο Νικ βρήκε ξανά τον εαυτό του και με μεγαλειώδη αντεπίθεση καθάρισε το ματς στα τέσσερα σετ. Θυμίζουμε ότι στο λονδρέζικο major o ταλαντούχος τενίστας

απέκλεισε Ρισάρ Γκασκέ και Ράφα Ναδάλ φτάνοντας ως τα προημιτελικά της διοργάνωσης! Στον επόμενο γύρο θα παίξει με τον Ιταλό Αντρέας Σέπι, που κέρδισε 6-3, 6-1, 6-4 τον Σέργκι Στακόφσκι.

Το εισιτήριο πήρε και ο Αυστραλός Ματ Έμπντεν μετά τη νίκη του με 6-4, 6-3, 7-6(2) επί του Τομπίας Κάμκε και θα παίξει στη συνέχεια με τον Λεονάρντο Μάγερ. Ο φορμαρισμένος Αργεντινός είδε τον Αλμπέρτ Μοντανιές να εγκαταλείπει την προσπάθεια στο δεύτερο σετ του μεταξύ τους αγώνα (6-2, 3-0).