LIGUE 1- 22η Αγωνιστική

Γκινγκάμπ-Λοριάν: 3-2
(Μποβέ 19', 76' πεν., Μαντανέ 69'-Ζανό 72' πεν., Λεβέκ 90' αυτ.)

Την ανοδική της πορεία συνέχισε η Γκινγκάμπ που κέρδισε με 3-2 τη Λοριάν.

Ο Μποβέ έκανε το 1-0 στο 19ο λεπτό για την Γκινγκάμπ, ενώ στο 69' ο Μαντανέ διπλασίασε τα γκολ των γηπεδούχων. Η Λοριάν μείωσε με το πέναλτι του Ζανό στο 72', αλλά ο Μποβέ με νέο πέναλτι στο 76' έκανε το 3-1. Η Γκινγκάμπ έχασε τον Σανκαρέ με κόκκινη στο 80ο λεπτό και στο 90' ο Λεβέκ με αυτογκόλ έκανε το 3-2

Μονπελιέ-Ναντ: 4-0
(Λασνέ 8', Μπεριγκό 57', Μονιέ 78', Μπάριος 82')

Εύκολη νίκη με 4-0 πήρε η Μονπελιέ επί της Ναντ.

Η Μονπελιέ άνοιξε το σκορ στο 8ο μόλις λεπτό με τον Λασνέ και στο 57' ο Μπεριγκό διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το 3-0 έκανε ο Μονιέ στο 78ο λεπτό και στο 82' ο Μπάριος διαμόρφωσε το 4-0.

Μπαστιά-Μπορντό: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Μπαστιά και Μπορντό σε ένα κακό ματς, με τους γηπεδούχους να αγωνίζονται απ' το 62ο λεπτό χωρίς τον Κχουζάκ που είδε την κόκκινη.

Λιλ-Μονακό 0-1
(57' Μπερμπάτοφ)
Στο "Μέτροπολ", η Μονακό πήρε σπουδαία νίκη επικρατώντας με το αγαπημένο της 1-0 της Λιλ. Πλέον, η ομάδα του Πριγκιπάτου μετράει τέσσερις συνεχόμενες νίκες με το ίδιο σκορ.
Κακό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Ζαρντίμ να μην έχει ευκαιρία εντός εστίας με τη μόνη αξιόλογη στιγμή να είναι ένα σουτ του Καράσκο. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 57ο λεπτό ο Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ, με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καράσκο. Ήταν το έκτο γκολ του Βούλγαρου φορ στην εφετινή Ligue 1.

Η Λιλ βγήκε μπροστά για την ισοφάριση και στο 79' έχασε πολύ καλή ευκαιρία. Ο Μπάσα έπιασε τη κεφαλιά, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα αλλά ο Σιντιμπέ έβαλε το κεφάλι του και υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. Η Μονακό δεν κατάφερε, στη συνέχεια, να διπλασιάσει τα τέρματα της με τις ευκαιρίες των Καράσκο και Μαρσιάλ με το 0-1 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.