21:41 16/2/2013 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE- 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αϊντχόφεν- Ουτρέχτη: 2-1
(Μέρτενς 29', Βαϊνάλντουμ 65'- Μουλενγκά 10')

Από την κορυφή συνεχίζει να βλέπει τις υπόλοιπες ομάδες η Αϊντχόφεν, που νίκησε με 2-1 την Ουτρέχτη.
Η Ουτρέχτη έκανε το 1-0 με τον Μουλενγκά στο 10ο λεπτό, αλλά στο 29' ο Μέρτενς έφερε στα ίσα τα ματς. Ο Βαϊνάλντουμ έδωσε το προβάδισμα στην Αϊντχόφεν στο 65' και πέντε λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έχασαν τον Χάτσινσον με κόκκινη κάρτα.

Τβέντε- Βίλεμ: 1-1
(Ντάγκλας 43'- Ιπέλ

90')

Την ευκαιρία να βρεθεί στη 2η θέση έχασε η Τβέντε που έμεινε στο 1-1 με τη Βίλεμ.
Η Τβέντε έκανε το 1-0 με τον Ντάγκλας στο 43ο λεπτό, αλλά στο 90' η Βίλεμ ισοφάρισε με τον Ιπέλ.

Μπρέντα- Χέρακλες: 1-1
(Τεν Φόορντε 57'- Έβερτον 11')

Στο 1-1 κόλλησαν Μπρέντα και Χέρακλες.
Η Χέρακλες άνοιξε το σκορ με τον Έβερτον στο 11ο λεπτό, αλλά στο 57' ο Τεν Φόορντε έφερε στα ίσα το παιχνίδι.

Ρόντα- Αλκμαάρ: 2-2
(Μαλκί 1', Ντεμούζ 65'-Άλτιντορ 34', Όβερτουμ 52')

Στο 2-2 έμεινε η Αλκμαάρ με τη Ρόντα σε ένα εντυπωσιακό ματς
Η Ρόντα άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με τον Μαλκί, αλλά στο 34' ο Άλτιντορ έφερε στα ίσα τα ματς. Η Αλκμαάρ πήρε το προβάδισμα με τον Όβερτουμ στο 52' αλά στ 65' ο Ντεμούζ έκανε το 2-2.