Αυτοκτόνησε η Στουρμ

19:05 16/10/2011 - Πηγή: AEK365

ΑΥΣΤΡΙΑ- 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΤΕΡΣΜΠΟΥΡΓΚ- ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ: 3-3 Γήπεδο: Παπελστάντιον Καθαρή αυτοκτονία για την Στουρμ Γκαρτς, η οποία δέχτηκε 2 γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα κι έμεινε στο 3-3 με την Μάτερσμπουργκ. Ο Φόντα ξεκίνησε με ένα κλασικό 4-4-2, με τον Κάβλινα κάτω από τα δοκάρια και τους Ποπχάντζε, Ντούνιτς, Μπουργκστάλερ και Εχράινριχ στην άμυνα. Τα δύο αμυντικά χαφ ήταν οι Βέμπερ και Σάμπουελ, ενώ στις πτέρυγες ξεκίνησαν

οι Βολφ και Μπούκβα. Τέλος στην κορυφή ο Φόντα εμπιστεύτηκε τον Χάας και τον Σάμπιτς. Η Στουρμ Γκρατς βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από το πρώτο μόλις λεπτό, καθώς ο Ναουμόσκι έβαλε τη Μάτερσμπουργκ μπροστά στο σκορ. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Φόντα πίεσαν στη συνέχεια και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια στο 40' με τον Βολφ. Η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League μπήκε δυνατά στην επανάληψη και γύρισε το ματς στο 60' με ένα γκολ του Μάριο Χάας. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πως καθάρισαν το ματς στο 82ο λεπτό με τον Χελζλ να διαμορφώνει το 3-1. Η Μάτερσμπουργκ μείωσε όμως με τον Μπίργκερ στο 90' και όλα έδειχναν πως θα ηττηθεί, παρόλα αυτά ο Ναουμόσκι στο 90+4' έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομα΄δα του. ΜΑΤΕΡΣΜΠΟΥΡΓΚ: Μπόρενιτς, Μράβατς, Μάλιτς, Χέλερ, Ραθ (60' Σπίλερ), Φάρκας (80' Ρέντλερ), Ντομορό, Παρλόφ, Σέιντλ (21' Πελχάμπερ), Μπίργκερ, Ναουμόσκι. ΣΤΟΥΡΜ: Κάβλινα, Ποπχάντζε, Ντούντιτς, Εχράινριχ, Μπουργκστάλερ, Σάουμελ, Βολφ, Μπούκβα (69' Χελζλ), Βέμπερ, Χάας (63' Κίεναστ), Σάμπιτς (83' Μουράτοβιτς).