Αυτοί που άλωσαν το «Ολντ Τράφορντ»

19:04 9/3/2012 - Πηγή: AEK365

Οι «Κόκκινοι διάβολοι» πρωταγωνιστούν εντός κι εκτός συλλόγων τα τελευταία 20 χρόνια και μεγάλο όπλο τους ειδικά στην Ευρώπη είναι το «Ολντ Τράφορντ».
Η ομάδα του σερ Άλεξ Φέργκιουσον σπανίως χάνει μέσα στην έδρα της ειδικά στην Ευρώπη και όταν συμβαίνει αυτό, αποτελεί αυτομάτως είδηση.
Χθες η Μπιλμπάο κατάφερε να γίνει μόλις η 6η ομάδα που καταφέρνει να κερδίσει τη Γιουνάιτεντ μέσα στην έδρα της (3-2).
Το συγκρότημα του Μαρσέλο Μπιέλσα άξιζε και με το παραπάνω τη νίκη με 3-2 και μας θύμισε τις υπόλοιπες πέντε ομάδες που κατάφεραν κάτι παρόμοια την τελευταία 20ετία.

Φενερμπαχτσέ:

0-1 (1996)
Η Γιουνάιτεντ υποδέχεται στις 30 Οκτώβριου του 1996 τη Φενερμπαχτσέ στο πλαίσιο των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ (3ος όμιλος) και κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί πως θα εξελισσόταν το ματς.
Οι «κόκκινοι διάβολοι» με τους Καντονά, Πομπόρσκι, Κιν και Μπέκαμ στην ενδεκάδα τους, μοιάζουν ανίκητοι, αλλά ο Έλβιρ Μπόλιτς με ένα γκολ στο 78ο λεπτό κάνει τη Φενέρ την πρώτη Ευρωπαϊκή ομάδα που φεύγει με διπλό από το «Ολντ Τράφορντ» μετά από 20 χρόνια.

Μπάγερν Μονάχου: 0-1 (2001)
Στις 3 Απριλίου του 2001 η μετέπειτα πρωταθλήτρια Ευρώπης, Μπάγερν Μονάχου ταξιδεύει στη Βρετανία, όπου και αντιμετωπίζει τη Γιουνάιτεντ στο πρώτο ματς για τη φάση των 16 του Τσάμπονς Λιγκ.
Οι Βαυαροί φεύγουν με τη νίκη από το «Ολντ Τεάφορντ» με 1-0 με ένα γκολ του Πάολο Σέρχιο στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης. Στον επαναληπτικό πήραν και δεύτερη νίκη με 2-1 και προκρίθηκαν στα προημιτελικά.

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια: 2-3 (2001-2002)
Στις 17 Οκτωβρίου του 2001 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχεται την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια που εκείνο τν καιρό μεσουρανούσε στο πλαίσιο της 4η αγωνιστικής των ομίλων.
Η Μάντσεστερ είχε στις τάξεις της τότε τους Βερόν, Κιν, Σκόουλς, Μπέκαμ, Μπλαν και Φαν Νιστελρόι, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Ισπανοί στηρίζονται στους Τριστάν, Ντονάτο, Ντούσερ και Βαλερόν.
Όλα μοιάζουν ιδανικά για τη Γιουνάιτεντ που ξεκινά με γκολ του Φαν Νιστελρόι στο 7ο λεπτό, αλλά ο Σέρχιο Γκονζάλες στο 37' και ο Ντιέγκο Τριστάν δύο λεπτά αργότερα φέρνουν τούμπα το ματς.
Ο Φαν Νιστελρόι ισοφαρίσει σε 2-2 στο 40', αλλά ο Ντιέγκο Τριστάν με γκολ στο 60' έδωσε τη νίκη στη Λα Κορούνια με 3-2.

Μίλαν: 0-1 (2005)
Στις 23 Φεβρουαρίου του 2005 η Μίλαν πηγαίνει στην Αγγλία και παίρνει αποτέλεσμα μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» καθώς επικρατεί με1-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον πρώτο αγώνα για τη φάση των 16.
Χρυσός σκόρερ για τους «ροσονέρι» που έφτασαν εκείνη τη σεζόν μέχρι και τον τελικό, ο Ερνάν Κρέσπο με ένα γκολ στο 78ο λεπτό.

Μπεσίκτας: 0-1 (2009)
Τελευταία Ευρωπαϊκή ομάδα πριν από την Μπιλμπάο που είχε κάνει διπλό μέσα στο «θέατρο των ονείρων» ήταν η Μπεσίκτας, η οποία στις 25 Νοεμβρίου του 2009 είχε επικρατήσει με 1-0.
Το ματς ήταν για τον 2ο όμιλος και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης είχε πετύχει ο Ροδρίγο Τέγιο, αλλά έτσι κι αλλιώς η Γιουνάιτεντ ήταν αδιάφορη και είχε κατέβει με τα δευτέρ