Αφηνίασε ο Ρόουζ

10:16 2/1/2015 - Πηγή: AEK365

Οι Σικάγο Μπουλς κέρδισαν 106-101 τους Ντένβερ Νάγκετς χάρη σε ένα ξέσπασμα του Ντέρικ Ρόουζ στη τελευταία περίοδο.
Τότε, ο άσος των Μπουλς έβαλε 13 από τους 17 συνολικά πόντους και με 8 ασίστ στο ενεργητικό του οδήγησε την ομάδα στην 23η νίκη για φέτος. Αξίζει να σημειωθεί πως στο πρώτο ημίχρονο ο Ρόουζ δεν είχε ούτε πόντο.
Οι Νάγκετς προηγήθηκαν 86-83, περίπου επτά λεπτά πριν το τέλος, αλλά μετά κατέρρευσαν με τον Γουίλσον Τσάντλερ να τελειώνει το παιχνίδι έχοντας 22 πόντους.
Στο άλλο παιχνίδι που έγινε ανήμερα Πρωτοχρονιάς

στο NBA, οι Σακραμέντο Κινγκς κέρδισαν 110-107 τους Τίμπεργουλβς μέσα στη Μινεσότα. Ρούντι Γκέι και Ντάρεν Κόλισον σημείωσαν από 21 πόντους ο καθένας για λογαριασμό των Κινγκς με τον ΝτεΜάρκους Κάζινς να βάζει 19 πόντους. Οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς είχαν για πρώτο σκόρερ τον Άντριου Γουίγκινς που έβαλε 27 πόντους αλλά δεν απέφυγαν τη δέκατη σερί ήττα καθώς το τρίποντο που επιχείρησε στην εκπνοή ο Τρόι Ντάνιελς, και θα έστελνε το παιχνίδι στη παράταση, ήταν άστοχο.