Ταρίφα και πάρτι κάθε Κυριακή

14:34 3/11/2013 - Πηγή: AEK365

Των ΜΑΡΙΟΥ ΤΡΙΒΙΖΑ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΛΥΜΠΕΡΗ

Έγινε πλέον συνήθεια. Δεν την λες κι άσχημη: Νέο 3-0 για την ΑΕΚ και εκπληκτικό πάρτι από 25.000 λαού στις εξέδρες του ΟΑΚΑ. Αυτή τη φορά αντίπαλος ήταν η Τριγλία Ραφήνας. Δεν έχει σημασία το όνομα του αντιπάλου. Η ΑΕΚ να κερδίζει... Εύκολα λοιπόν, η Ένωση πήρε ένα ακόμα τρίποντο στο πρωτάθλημα κερδίζοντας άνετα 3-0 με τον Κορδέρο να βάζει την ομάδα μπροστά στο σκορ από

το ημίχρονο και στην επανάληψη, οι Ντακόλ και Μπρέσεβιτς να καθαρίζουν πριν το 60' την υπόθεση νίκη. Φυσικά και σήμερα το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο. Συνολικά 25 τελικές είχε η ΑΕΚ στον αγώνα εκ των οποίων οι 12 πήγαν στο τέρμα. Ας είναι... Κάθε Κυριακή έχει πάρτι!

Δύο εβδομάδες μετά το τελευταίο της παιχνίδι και η ΑΕΚ μπήκε ορεξάτη απέναντι στην Τριγλία. Ο Δέλλας τελικά ξεκίνησε με δίδυμο Μπρέσεβιτς - Ντακόλ στην επίθεση, στα άκρα αυτής τους Πόποβιτς (δεξιά), Γροντή (αριστερά), τους Γεωργέα - Κορδέρο αμυντικά χαφ και στην άμυνα τους Αργυρίου, Πεταυράκη, Ρόβα και Σταθάκη. Καμία αλλαγή δηλαδή συγκριτικά με τον προηγούμενο αγώνα. Στις εξέδρες, λοιπόν, 25.000 λαού να δίνουν ξανά δυναμικό παρών και η ΑΕΚ μπήκε στο γήπεδο να ελέγξει το ρυθμό και να επιβληθεί. Μόλις στο 10' η Ένωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από φάουλ του Πόποβιτς ο Μπρέσεβιτς έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, ο Φιλιππόπουλος έβγαλε στη γωνιά του εντυπωσιακά, όμως ο Κορδέρο ήρθε από πίσω και με κεφαλιά - ψαράκι εξ επαφής έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση!

Ήταν ένα γκολ που άξιζε η ομάδα του Δέλλα καθώς έδειξε διάθεση από την αρχή να γίνει το... αφεντικό. Κυκλοφορούσε σωστά τη μπάλα, ενώ είχε χάσει ήδη τρεις καλές ευκαιρίες.

Στο πρώτο μισάωρο του αγώνα η ΑΕΚ είχε 8 τελικές εκ των οποίων οι τρεις προς την εστία και ένα γκολ! Μέχρι εκεί όμως, γιατί στο τελευταίο τέταρτο κατέβασε ταχύτητα και μάλιστα απότομα... Η ομάδα άρχισε να παίζει κυρίως από τα αριστερά, μονόπατα, με αποτέλεσμα να δείχνει εγκλωβισμένη. Είναι χαρακτηριστικό πως από το 30' έως το 45' η απόδοση της ομάδας έπεσε κατακόρυφα και οι παίκτες του Δέλλα έκαναν μόλις μία τελική επιπλέον!

Αμυντικά βέβαια δεν απειλήθηκαν καθόλου, με τον Καραγκιολίδη να είναι θεατής του αγώνα. Όμως ο προπονητής περίμενε περισσότερα στην επίθεση. Εξ ου και οι προτροπές προς τον Πόποβιτς να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες και από τον Γροντή να παίξει πιο απλά, ώστε να βγουν περισσότερες φάσεις και να έρθουν κι άλλα γκολ που θα «κλειδώσουν» τη νίκη.

Για μισή ώρα λοιπόν, στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ ήταν αυτή που έπρεπε στο γήπεδο και επιθετικά και αμυντικά. Ο Ντακόλ έδειχνε μεγάλη διάθεση, αλλά κάτι του... έλειπε στην τελική προσπάθεια, ενώ γενικά κανείς άλλος δεν ξεχώρισε. Η Τριγλία έπαιζε με διπλή ζώνη άμυνας, περίμενε την ΑΕΚ κάτω από τη σέντρα και προσπαθούσε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις, χωρίς όμως επιτυχία.

Το «καθάρισε» γρήγορα

Το τελευταίο κακό τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ το άφησε στα αποδυτήρια. Μπήκε στην επανάληψη με σκοπό να καθαρίσει το ματς και τα κατάφερε... Από το 45' μέχρι το 56', ένα σούπερ 11λεπτο δηλαδή, η Ένωση κατάφερε να κάνει τέσσερις τελικές και δύο γκολ, κάνοντας εύκολα το 3-0! Ο Ντακόλ στο 54' κι ενώ δύο λεπτά νωρίτερα είχε χάσει ο ίδιος παίκτης το... άχαστο, με πλασέ από κοντά έκανε το 2-0, έπειτα από ασίστ του Γροντή, ενώ στο 56' ο Μπρέσεβιτς μετά από κόρνερ κατάφερε από κοντά να κάνει το 3-0. Για να ανεβάσει η ΑΕΚ ρυθμούς ανέβασε απόδοση τόσο ο Γροντής, όσο και ο Ντακόλ... Αυτό ήταν... Η ΑΕΚ «κλείδωσε» τη νίκη, έφτασε στο... αγαπημένο της σκορ και... κάθισε. Η Τριγλιά αιφνιδιάστηκε όπως ήταν λογικό, έδειχνε εκτός ματς και στο 61' εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η άμυνα της ΑΕΚ έπαιζε ψηλά και έχασε τη μεγαλύτερη και μοναδική ευκαιρία της στον αγώνα με τον Μάντζη να βγαίνει τετ α τετ με τον Καραγκιολίδη και να αστοχεί.

Από εκεί και πέρα είδαμε κάποιες επιθετικές εξάρσεις από την ΑΕΚ, κάποιες καλές χαμένες ευκαιρίες, όμως άλλο γκολ δεν είδαμε. Η ΑΕΚ πέτυχε την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα σε πέντε αγώνες και για τρίτο σερί αγώνα (ήταν και αυτό του Κυπέλλου με τον Ηλυσιακό) επικράτησε με 3-0

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Σταθάκης, Ρόβας, Αργυρίου, Πεταυράκης, Γεωργέας, Κορδέρο, Γροντής, Πόποβιτς (80' Παληαρούτας), Ντακόλ (87' Τσεβάς), Μπρέσεβιτς (73' Ανάκογλου)

ΤΡΙΓΛΙΑ ΡΑΦΗΝΑΣ: Φιλιππόπουλος, Στρόμπουλος, Τόσκας, Σβάρνας, Τσέπας (29' Σκαφίδας), Τσιτόφωτος, Ράμο (85' Πελλέκης), Γκίκας, Μάντζης, Μουλλάκης, Ζέκιο

Εισιτήρια: 12.064

Εισπράξεις: 59.410 ευρώ

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ

16.32 Γίνεται κι αυτό σε αγώνα της ΑΕΚ, γίνεται κι αυτό σε ματς... Γ' Εθνικής: Οι οπαδοί της ΑΕΚ κάνουν τη γνωστή ΟΛΑ

16.28 Ο Δέλλας συνεχίζει να φωνάζει στους παίκτες του να παίξουν πιο απλά, ώστε να έρθουν κι άλλα γκολ

15.30 Περισσότεροι από 15.000 κόσμου βρίσκεται αυτή την ώρα στην εξέδρα και η προσέλευση σε κάποιες θύρες συνεχίζεται ακόμα

15.16 Πριν τη σέντρα του ματς οι ποδοσφαιριστές της Τριγλίας πηγαίνουν στην εξέδρα που είναι οι φίλοι της ομάδας και πετάνε μπλούζες της ομάδας

15.15 Συνεχίζει ο κόσμος και έρχεται στο Στάδιο ακόμη και τώρα που ξεκίνησε το παιχνίδι. Πάνω από 11.000 κόσμου έχει αυτή τη στιγμή το γήπεδο

15.11 Το τραγούδι έχει ξεκινήσει στο ΟΑΚΑ με το πέταλο να δίνει το... ρυθμό

15.00 Οι δύο ομάδες μπαίνουν στα αποδυτήρια, έχοντας ολοκληρώσει το ζέσταμα, για να κάνουν την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο και να ξεκινήσει το παιχνίδι

14.59 Στο γήπεδο βρίσκεται ο Δημήτρης Σιαλμάς

14.39 Τους Ράμα και Κάτσικα άφησε εκτός αποστολής την τελευταία στιγμή ο Δέλλας

14.34 Με τις λευκές της εμφανίσεις θα αγωνιστεί για πρώτη φορά φέτος η ΑΕΚ.Σε κάποια φιλικά προετοιμασίας είχε χρησιμοποιήσει λευκές εμφανήσειςαλλά ήταν της περασμένης σεζόν

14.32 Την εμφάνισή της στον αγωνιστικό χώρο έκανε και η ΑΕΚ, με τους ποδοσφαιριστές της να αρχίζουν το ζέσταμα

14.31 Λιγοστός κόσμος αυτή την ώρα στο ΟΑΚΑ.

14.30 Περίπου 100 οπαδοί της Ραφήνας βρίσκονται στο γήπεδο

14.26 Oι Καραγκιολίδης και Βούρας βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση. Ταυτόχρονα την εμφάνισή τους κάνουν και οι παίκτες της Ραφήνας και η αλήθεια εκεί πως υπήρξε μία... σύγχυσης καθώς οι δύο τερματοφύλακες της ΑΕΚ φορούσαν τα ίδια χρώματά με τους αντιπάλους τους. Ένα μικρό... μπέρδεμα υπήρξε σχετικά με το αν πρέπει να υπάρξει χειροκρότημα...