To πήρε στην παράταση κι ελπίζει η Τουρκία

20:56 3/9/2014 - Πηγή: AEK365

Η ομάδα του Ντέτμαν είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο όμως δεν μπόρεσε να τη διατηρήσει, δίνοντας το δικαίωμα στους Τούρκους να επιστρέψουν και τελικώς να στείλουν το ματς στην παράταση. Εκεί η Φινλανδία παρουσιάστηκε κατώτερη, γνωρίζοντας την ήττα και πλέον χρειάζεται νίκη κόντρα στους κατώτερους Νεζηλανδούς προκειμένου να πάρει την πρόκριση.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ασίκ με 22 πόντους ενώ ο Ακιόλ έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Για τους Φινλανδούς, ο Κόπονεν είχε 15 πόντους.

Σε έναν αρκετά ανοικτό

όμιλο, οι δύο ομάδες έψαχναν τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση. Με το... άγχος να είναι κάτι παραπάνω από διάχυτο, το πρώτο δεκάλεπτο «έκλεισε» με τη Φινλανδία, έχοντας μπροστάρη τον Κόπονεν (9 πόντους) να προηγείται 15-10 της Τουρκίας. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ντέτμαν ανέβασε τους ρυθμούς της, εκμεταλλευόμενη την κακή αμυντική λειτουργία της Τουρκίας, «κλείνοντας» έτσι το ημίχρονο προηγούμενη 41-27.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με την ομάδα του Αταμάν να μπαίνει πιο δυνατά, θέλοντας να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Με τον Ασίκ να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση, οι Τούρκοι μείωσαν το σκορ και η τρίτη περίοδος «έκλεισε» με τη Φινλανδία να προηγείται με μόλις έξι πόντους (59-53). Στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο, η Τουρκία προσπάθησε να κάνει την ολική ανατροπή και κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση, με τον Ακιόλ να ισοφαρίζει σε 68-68 τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος! Εκεί, η ομάδα του Αταμάν φάνηκε ψυχραιμότερη, επιστρατεύοντας και την εμπειρία της, επικρατώντας τελικώς 77-73!

Δεκάλεπτα: 10-15, 27-41, 53-59, 68-68

Παράταση: 77-73

Τουρκία (Αταμάν): Οσμάν 7, Γκιουλέρ 3, Ερμίς, Ακιόλ 3, Χερσέκ 1, Πρέλτζιτς 13, Τουντσερί 2, Σαβάς 2, Γκονλούμ 10, Αρσλάν 12 , Ασίκ 22, Αλντεμίρ 2

Φινλαδνία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 11, Μέρφι 6, Μούρινεν 2, Χαφ 2, Λι 0, Σαλίν 15, Κότι 9, Κόπονεν 17, Νούιτνεν 8, Μότολα 2, Ρανίκο 1