23:25 29/8/2014 - Πηγή: AEK365

ΜΠΟΥΝΤΕΣΛΙΓΚΑ 2η αγωνιστική

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ-ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΜΟΥΝΤ: 2-3

ΓΗΠΕΔΟ: SGL Arena

Υπογραφή του Σωκράτη Παπασταθόπουλου είχε η πρώτη νίκη της Ντόρτμουντ στη Μπουντεσλίγκα. Ο Έλληνας αμυντικός σκόραρε στο 3-2 επί της Άουγκσμπουργκ πετυχαίνοντας με κεφαλιά το δεύτερο γκολ της ομάδας του στο 14ο λεπτό. Το σκορ είχε ανοίξει τρία λεπτά νωρίτερα ο Ρόις και το 3-0 διαμόρφωσε ο Ράμος στο 79'. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Μπομπαντίγια στο 82' ενώ στο 90' έκαναν το 2-3 με κεφαλιά του Μπάμπα.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Χιτζ, Φερχέγκ, Κάλσεν-Μπράκερ, Κλαβάν, Μπάμπα, Μπάιερ, Φέουλνερ (69'Μάταβζ), Χαλίλ Άλτιντοπ, Πάρκερ (61'Μπομπαντίγια), Βέρνερ, Ντζιούρντζιτς (82'Κορ).

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤ.: Βαϊντενφέλερ, Πίστσεκ, Σούμποτιτς, Παπασταθόπουλος, Ντουρμ, Κελ, Γιόγιτς (64'Μπέντερ), Ρόις (87'Χόφμαν), Γκρόσκροιτς (73'Ράμος), Μκιταριάν. Αουμπαμεγιάνγκ.