MVP ο Αντετοκούνμπο και... stop στους Γκρίζλις!

10:30 9/11/2014 - Πηγή: AEK365

Οι Γκρίζλις πήγαιναν... τρένο στο ξεκίνημα της σεζόν, με το εκπληκτικό 6-0 κι ενώ είχαν κάνει μεγάλες νίκες την... πάτησαν από τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο!

Το Μιλγουόκι πέτυχε τη νίκη της χρονιάς, μέχρι στιγμής, έχοντας ως MVP τον Έλληνα άσο και κορυφαίο τον Μπράντον Νάιτ που με γκολ-φάουλ ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε, έγραψε το τελικό 93-92.

Ο «Κούνμπο» ήρθε από τον πάγκο και... έμεινε. Έπαιξε σχεδόν 30 λεπτά στα οποία πέτυχε

18 πόντους (με 6/10 δίποντα και 6/7 βολές), κατέβασε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε και ένα κόψιμο.

Ο Νάιτ που πέτυχε το... γκολ της νίκης είχε 14 πόντους και 6 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν και πάλι ο ρούκι Τζαμπαρί Πάρκερ με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Οι Γκρίζλις μάλλον υποτίμησαν τον αντίπαλο, που μέχρι τώρα είχε μόλις μία νίκη. Πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν ο Ζαχ Ράντολφ, με 22 πόντοι (είχε και 14 ριμπάουντ), πολύ καλός ήταν και ο Μαρκ Γκασόλ (18 πόντους με 10/11 βολές), αλλά ως εκεί...

Ο Κώστας Κουφός έπαιξε 10 λεπτά, σκόραρε 2 πόντους με 1/3 δίποντα, μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε μια ασίστ, έκανε ένα λάθος και ένα φάουλ.

Πρώτη ήττα για Χιούστον και Παπανικολάου

Την ίδια ώρα «έσπασε» και το αήττητο των Ρόκετς, που ηττήθηκαν από τους Γουόριορς με το «καθαρό» 98-87. Κορυφαίος των νικητών ο Στέφεν Κάρι με 34 πόντους (2/2 βολές, 7/10 δίποντα, 6/9 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα. Από πλευράς Χιούστον, ο Κώστας Παπανικολάου ήταν σε κακή μέρα. Είχε μόλις 2 πόντους και πολλά άστοχα σουτ (1/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα), ωστόσο μάζεψε 10 ριμπάουντ και έκανε και 3 κλεψίματα, αλλά υπέπεσε και σε 5 λάθη και 4 φάουλ.