Συνεχίζει την προέλαση με τον «μάγο» Σάκοτα η ΑΕΚΑΡΑ!

12:47 30/11/2014 - Πηγή: AEK365

Ουσία και θέαμα συνδύασε η ΑΕΚ, επικρατώντας με άνεση του Κολοσσού, πραγματοποιώντας καταπληκτική εμφάνιση στο β' ημίχρονο. Ο Ντράγκαν Σάκοτα έκανε το «3 στα 3» με... στιλ, καθώς, παρά τις απουσίες του ξένου ψηλού και του τραυματία Παπαντωνίου, η ομάδα «πετούσε».

Ο Κολοσσός, που προερχόταν από μεγάλη νίκη στην έδρα του Άρη, ξεκίνησε καλύτερα, ωστόσο από τα μισά της α' περιόδου η ΑΕΚ, χάρη σε ένα σερί 9-0, πήρε κεφάλι (11-6). Η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου την βρήκε μπροστά με βραχεία κεφαλή (23-21), έχοντας καλύτερους παίκτες τους Σαρικόπουλο και Ίνγκλις, απέναντι στον ασταμάτητο Τζέιμς (10 πόντοι) Στη β΄ περίοδο, η «ψαλίδα» άνοιξε και έφτασε μέχρι το +9. Μπορεί ο Τζέιμς να σίγησε, αλλά οι Ροδίτες χάρη στον Μπούλιαν κατάφεραν το 36-27 του 15ου λεπτού να γίνει 41-41, ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου και οι δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια.
Η γ' περίοδος αποδείχτηκε «κλειδί» για την εξέλιξη του ματς. Ο Ίνγκλις πέτυχε 12 πόντους, η ΑΕΚ 30 και στο τέλος της έφτασε στο +14 (71-57), παρότι ο Σαρικόπουλος βγήκε εξαιτίας 4ου φάουλ από το 24ο λεπτό. Το «πάρτι» συνεχίστηκε και στην δ' περίοδο. Πότε με τον Ίνγκλις, πότε με τον Σαρικόπουλο η ΑΕΚ πυρπολούσε, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ντελινινκάιτις. Το τελικό 96-73 ήρθε «άνετα και ωραία» μέσα σε γενική αποθέωση από τον κόσμο που ζέστανε με το τραγούδι του το ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-41, 71-57, 96-73
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ντελινινκάιτις 11, Σάκοτα 24, Κασελάκης 3 (7ριμπ., 5ασ.), Πολυτάρχου 2, Καμπερίδης, Oυίλιαμσον 7, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 17, Μπούτρης, Μιλόσεβιτς 4, Ίνγκλις 28, Νίκολιτς
Kολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 2, Καρίμ 8, Τζέιμς 23, Σμιθ 9, Στεφανίδης, Λίντεν, Τσάμης 14, Χάγκινς 3, Μπούλιαν 14

Δείτε πως μετέδωσε LIVE το aek365 την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Απόλλωνα πατώντας ΕΔΩ

Παραλειπόμενα

Μαζεύεται ο κόσμος σιγά - σιγά

Οι δύο ομάδες έχουν βγει για προθέρμανση

Στην αποστολή της ΑΕΚ ο Γιώργος Μπούτρης στη θέση του τραυματία Νώντα Παπαντωνίου

Οι δύο ομάδες παρουσιάζονται, χωρίς αντιδράσεις από τον κόσμο αυτή του Κολοσσού, αποθέωση για την ΑΕΚ

Στην πρώτη σειρά των επισήμων οι Μάκης Αγγελόπουλος, Ευάγγελος Ασλανίδης και Ανδρέας Ανατολιωτάκης