Έκλεισε την τρύπα πίσω η ΑΕΚ και καθάρισε πάλι ο Μπρέσεβιτς

16:33 21/12/2013 - Πηγή: AEK365

Διόρθωσε την άμυνά της και πήρε τη νίκη... Η ΑΕΚ καρδιοχτύπησε για λίγα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο τον κόσμο της, όταν από 1-0 στο 8' (Τσούπρος) βρέθηκε ξαφνικά με τραγική μεσοαμυντική γραμμή, να χάνει 1-2 (στο 21' και στο 23' τα γκολ της Κηφισιάς) και να προκαλεί... τρέλα. Και όντως ήταν τρελό το σκηνικό στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα μπήκε εξαιρετικά στο ματς, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο κι όμως βρέθηκε να χάνει μέσα σε δύο λεπτά.

Ο Δέλλας όμως με σωστές κινήσεις από τον πάγκο και με πρώτη αλλαγή στο 37' με τον Ανάκογλου να παίρνει τη θέση του αργού Τσούπρου και τον Γεωργέα να γυρίζει στο κέντρο άμυνας, έφτιαξε την άμυνά της και από εκεί και πέρα μίλησε αρχικά με κεφαλιά ο Τσουκαλάς και στην επανάληψη ο εκπληκτικός Μπρέσεβιτς. Δύο υπέροχα γκολ για τον Κροάτη και τελικό 4-2 .

Είναι από τα ματς που ως... ουδέτερος χαίρεσαι να βλέπεις. Αν είσαι ΑΕΚτζής όμως... τρελαίνεσαι. Η ΑΕΚ να μπαίνει καλά στο παιχνίδι κι αν εξαιρέσουμε το 3ο λεπτό όταν ο Βούρας βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε το τετ α τετ του Βέρμπη, από εκεί και πέρα για 20' λεπτά η Ένωση ήταν εξαιρετική: γρήγορο ποδόσφαιρο, τα μπακ να ανεβαίνουν, παίκτες να πατούν περιοχή, εναλλαγές θέσεων, αυτοματισμοί και ένα γκολ μόλις στο 8' με την κεφαλιά του Τσούπρου έπειτα από κόρνερ. Κι όμως ήρθε η απόλυτη ανατροπή στο 21' και στο 23' για την Κηφισιά. Δεν είναι πως... χαλάρωσε η ΑΕΚ και δέχθηκε τα γκολ από τους Αλημπά και Τεγούση, αντίστοιχα. Ήταν η τραγική αμυντική λειτουργία που ξεκινούσε από το κέντρο και την κακή μέρα του Γεωργέα. Ευθύνη κυρίως όμως φέρνει το κέντρο άμυνας της ΑΕΚ και στα δύο γκολ. Στο πρώτο μεγαλη ευθύνη έχει και ο Βούρας, ο οποίος δέχεται τεχνική (και όχι δυνατή) κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι στη γωνιά του. Η Κηφισιά λοιπόν, έκανε μέσα σε δύο λεπτά την απόλυτη ανατροπή, κόντρα στη ροή του αγώνα, σοκάροντας την ΑΕΚ.

Ο Δέλλας έκανε σωστά την αλλαγή στο 37': Πέρασε στο ματς τον Ανάκογλου στο κέντρο δίπλα στον Κορδέρο, έβγαλε τον αργό απέναντι στην γρήγορη μπροστά ομάδα της Κηφισιάς, Τσούπρο και γύρισε τον Γεωργέα στα στόπερ δίπλα στον Σταθάκη. Η ΑΕΚ αμέσως ισορρόπησε το ματς. Πίεσε, παίζοντας από τον άξονα με τον Κορδέρο, τον Πλατέλλα και τον Γροντή στα άκρα να συγκλίνουν προς τον άξονα και να δημιουργούν κινδύνους, ενώ ο Μπρέσεβιτς γέμιζε την περιοχή, έχοντας και δύο καλές στιγμές για να σκοράρει. Ο Ντακόλ ήταν εκτός κλίματος κι αν ο Βραζιλιάνος εμφανιζόταν πιο ουσιαστικός στις τοποθετήσεις και μεταβιβάσεις του η ΑΕΚ θα κάνει κάνει περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Το 2-2 όμως ήρθε εκ νέου από στημένη μπάλα, όταν μετά από κόρνερ του Πλατέλλα από τα δεξιά, ο Τσουκαλάς (ο οποίος ξεκίνησε για πρώτη φορά φέτος στη βασική ενδεκάδα σε επίσημο ματς) έκανε την κεφαλιά σκοράροντας στο 39'. Με βάση την εικόνα του αγώνα η ΑΕΚ πλήρωσε την κακή της αμυντική λειτουργία για πέντε λεπτά και δίκαια έφτασε στα δύο γκολ που σημείωσε στα πρώτα 45 λεπτά. Κατάφερε να κάνει... ντέρμπι ένα ματς που με βάση την όρεξη που έδειξε στο 20λεπτο θα μπορούσε να είχε καθαρίσει εύκολα. Η Κηφισιά όμως, έδειξε καλά δουλεμένη ομάδα στις αντεπιθέσεις. Ήρθε στο ΟΑΚΑ να σκοράρει και τα κατάφερε δύο φορές μέσα σε δύο λεπτά, στις συνολικές τρεις τελικές που είχε γενικά και προς την εστία στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ εμφανίστηκε πιο επιθετική. Ο Ανάκογλου πήρε μέτρα στο γήπεδο παίζοντας σε πιο ελεύθερο ρόλο μπροστά από τον Κορδέρο που ήταν καθαρός «κόφτης». Με αυτή την κίνηση η ΑΕΚ άσκησε την πίεσή της στην άμυνα της Κηφισιάς μπροστά από την περιοχή της, χάνοντας μάλιστα την πρώτη καλή της ευκαιρία στο 49' με τον Ντακόλ, όταν πήρε μπροστά του εξαιρετικά τη μπάλα από το... τσίμπημα του Πλατέλλα το σουτ με τάκλιν που επιχείρησε όμως «έγλειψε» το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ. Η συνέχεια δεν ήταν... καταιγιστική όμως, όπως θα περιμέναμε. Γι' αυτό και ο Δέλλας έβγαλε τον κακό σήμερα Ντακόλ, περνώντας στο ματς τον Ράμα. Η ΑΕΚ έγινε πιο γρήγορη, πιο απρόβλεπτη με την είσοδο του Αλβανού, ο Ανάκογλου ανέβασε την απόδοσή του, η ομάδα έπαιζε από τον άξονα, πετυχόντας αυτό που ήθελε ο Δέλλας: να κάνει φάσεις. Στο 67' ήρθε το γκολ για την ΑΕΚ και η ανατροπή του σκορ: Σέντρα του Πεταυράκη από τα αριστερά, κεφαλιά του Σταθάκη στο δεύτερο δοκάρι και σουτ στην κίνηση του Μπρέσεβιτς μέσα από την περιοχή. Ένα υπέροχο γκολ από τον Κροάτη που δεν έμεινε εκεί... Στο 85' από τα πόδια του σπάει τη μπάλα στα αριστερά, κάνει κάθετη κίνηση χωρίς τη μπάλα και μετά από σέντρα του Πεταυράκη ξανά με σουτ στην κίνηση (συρτό αυτή τη φορά) έγραψε το 4-2. Δεύτερο γκολ για τον Μπρέσεβιτς σε μία ακόμα εξαιρετική βραδιά για τον ίδιο, με την ΑΕΚ να καθαρίζει το ματς, που όσο πήγαινε στο 3-2 και με την Κηφισιά να μην απειλεί μεν τον Βούρα, αλλά να δείχνει επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, το άγχος λογικό να υπάρχει...

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΚ: Βούρας, Τσουκαλάς, Πεταυράκης, Σταθάκης, Τσούπρος (37' Ανάκογλου), Κορδέρο, Γεωργέας, Ντακόλ (62' Ράμα), Μπρέσεβιτς (87' Παυλής), Γροντής, Πλατέλλας

ΚΗΦΙΣΙΑ: Κόλλιας, Στασινός, Μανάρι, Τεούσης, Κολοτούρος, Κορακάκης, Χίσος (56' Ντούμος), Αλήμπας (78' Παπάζογλου), Βέρμπης, Γκουτσούλας, Καραμπάς

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 5.611

ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 20.890 ευρώ

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ

18.47 Σχεδόν 8.000 κόσμου τώρα όρθιοι τραγουδούν για την ΑΕΚ...

18.05 Παρά το σοκ από τα δύο γρήγορα γκολ της Κηφισιάς και το 1-2 ο κόσμος συνεχίζει να τραγουδάει συνεχώς

17.47 Συνεχώς όρθιος ο Δέλλας μπροστά από τον πάγκο του, από την έναρξη του αγώνα

17.31 Τώρα βγαίνουν οι δύο ομάδες. Περίπου 6.000 κόσμος στο ΟΑΚΑ

17.29 Για τις 17.30 είναι προγραμματισμένη η έναρξη του αγώνα, ωστόσο ακόμα οι δύο ομάδες δεν έχουν κάνει καν ακόμη την επίσημη εμφάνισή τους στο γήπεδο

17.25 Και σήμερα φυσικά στο γήπεδο ο Κώστας Νεστορίδης...

17.20 Ο Δημήτρης Μελισσανίδης παίρνει θέση στο μεγάλο μπουθ του ΟΑΚΑ, απ' όπου και σήμερα θα δει από εκεί το ματς

17.13 Κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης οι παίκτες της ΑΕΚ προπονούνται στα στημένα, με τον Γροντή να εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά