«Ξέσπασμα» επτά τερμάτων για Τορόντο

05:21 4/1/2012 - Πηγή: OnSports

Επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα οι Τορόντο Μέιπλ Λιφς κερδίζοντας με 7-3 τους Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ.

Μόλις στο 58ο δευτερόλεπτο, ο Vincent Lecavalier άνοιξε το σκορ για τους «κεραυνούς», αλλά η «κακή» βραδιά του Mathieu Garon στην εστία των φιλοξενούμενων δεν άργησε να φανεί. Μόλις στο τέταρτο λεπτό, ο κορυφαίος του αγώνα, Joffrey Lupul, ισοφάρισε, ενώ ο Carl Gunnarson ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 8:46 της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Steven Stamkos ισοφάρισε σε 2-2. Ακολούθησε ο Mikhail Grabovski διαμόρφωσε το 3-2, αλλά ο Pavel Kubina ισοφάρισε πάλι

για τους Λάιντινγκ. Εντός λίγων δευτερολέπτων, όμως, ο Darryl Boyce έφερε το σκορ στο 4-3 και ο Garon αποτέλεσε... παρελθόν.

Ο αντικαταστάτης του, Dwayne Roloson, δέχθηκε γκολ από τον Matt Franklin στο τέλος του δεύτερου εικοσαλέπτου, ενώ οι Dion Phaneuf και Phil Kessel «εκτόξευσαν» το σκορ στο 7-3 στο τρίτο. Πλέον, ο σύλλογος του Τορόντο έχει 43 βαθμούς, ενώ αυτό της Τάμπα έμεινε 37.