Ξέσπασαν οι Κανάκς στο τέλος

Με δύο γκολ στα τελευταία 6:29 της αναμέτρησης, οι Βανκούβερ Κανάκς επικράτησαν των Κολοράντο Άβαλανς με 3-1.

Η εικόνα της αναμέτρησης ήταν σχετικά ισορροπημένη, αλλά οι φιναλίστ του περσινού πρωταθλήματος απέδειξαν στα τελευταία λεπτά πως ήθελαν περισσότερο τους δύο βαθμούς. Τότε πέτυχε το νικητήριο γκολ ο Jannik Hansen και ακολούθησε η «σφραγίδα» του Alexandre Burroes σε άδεια εστία.

Ο David

Booth είχε ανοίξει το σκορ στο 13ο δευτερόλεπτο του ματς υπέρ των Κανάκς, αλλά ο Erik Johnson ισοφάρισε στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Μάλιστα, ο Semyin Varlamov αντικατέστησε τον Jean-Sebastien Giguere στο τέλος του πρώτου 20λεπτου, στην θέση του τερματοφύλακα των «αβς».

Πλέον οι πρωτοπόροι της Northwest έχουν 78 βαθμούς και διατηρήθηκαν στην δεύτερη θέση της δυτικής περιφέρειας του NHL. Μάλιστα έχουν μόλις δύο βαθμούς λιγότερους από τους πρωτοπόρους της Δύσης, Ντιτρόιτ Ρεντ Ουίνγκς, έχοντας πλεονέκτημα ενός αγώνα.

Από την άλλη, οι Άβαλανς έμειναν στους 60 βαθμούς και στην δέκατη θέση του ίδιου γεωγραφικού γκρουπ. Για την ώρα απέχουν τρεις βαθμούς από την προνομιούχα οκτάδα της περιφέρειας 15 ομάδων.