Ξέφυγαν με Jokinen οι Χαρικέινς

Δεν είναι πλέον ουραγοί της ανατολικής περιφέρειας οι Καρολάινα Χαρικέινς, αφού επικράτησαν με 3-2 των Σαν Χοσέ Σαρκς.

Ο Jussi Jokinen πέτυχε το νικητήριο γκολ, 8:05 πριν την λήξη, ενώ είχε προσφέρει μία ασίστ στην πρώτη περίοδο. Παράλληλα, o αναπληρωματικός γκολκίπερ των γηπεδούχων, Justin Peters, συμπλήρωσε 35 αποκρούσεις και κράτησε τους «καρχαρίες» μακριά από το γκολ με

εξαίρεση τα πρώτα τέσσερα λεπτά τις τρίτης περιόδου.

Στα μέσα του πρώτου 20λεπτου, οι Jeff Skinner και Justin Faulk διαμόρφωσαν το 2-0 υπέρ των «τυφώνων». Ο Peters αποδείχθηκε απροσπέλαστος, αλλά οι Dan Boyle και Brent Burns ισοφάρισαν σε 2-2 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου.

Τελικά ο Jokinen «έσωσε» τον τερματοφύλακα του και «ανέβασε» τους Χαρικέινς στους 55 βαθμούς και στην 14η θέση της ανατολής. Από την άλλη, οι πρωτοπόροι της Pacific «κόλλησαν» στους 69 βαθμούς και στην τρίτη θέση της Δύσης.