Τυχερή η Νέα Ζηλανδία

00:23 3/6/2012 - Πηγή: OnSports

Τρεις βαθμούς πήρε η Νέα Ζηλανδία με το 1-0 σε βάρος του Φίτζι, στην πρώτη αγωνιστική του δεύτερου προκριματικού γύρου της Ωκεανίας για το Μουντιάλ του 2014.

Ένα λάθος του τερματοφύλακα, Σιμιόνε Ταμανισάου, έδωσε το δικαίωμα στον Τόμι Σμιθ να σκοράρει στο ένατο λεπτό. Το Φίτζι απώλεσε ευκαιρίες, αλλά δεν ισοφάρισε το γκολ του αρχηγού της Νέας Ζηλανδίας. Επίσης, ο βασικός τερματοφύλακας των νικητών, Μαρκ Πάστον, τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε

από τον Τζακ Γκλίσον στο 53ο λεπτό.

Στο άλλο ματς του δεύτερου ομίλου, τα Νησιά Σολομώντα επικράτησαν με 1-0 της Παπούας Νέας Γουινέας, χάρη σε γκολ του Μπέντζαμιν Τοτόρι στο έκτο λεπτό. Έτσι βρέθηκαν μαζί με τη Νέα Ζηλανδία στην κορυφή της κατάταξης

Οι δύο πρώτες ομάδες από τα δύο γκρουπ προκρίνονται ταυτόχρονα στην τελική φάση των προκριματικών του Μουντιάλ του 2014 και στο Κύπελλο Εθνών Ωκεανίας. Εν τέλει, η πρώτη ομάδα από τον όμιλο για το Παγκόσμιο Κύπελλο θα αντιμετωπίσει την τέταρτη εθνική της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής, για ένα «εισιτήριο» στο Μουντιάλ.