Τσούκου – τσούκου… γκολ!

05:55 9/7/2011 - Πηγή: OnSports
Χωρίς να εντυπωσιάσει, το Περού με μία… στραβοκλωτσία επικράτησε με 1-0 του Μεξικού και ουσιαστικά πήρε τη πρόκριση στην επόμενη φάση.Σε μεγάλες διοργανώσεις το ζητούμενο για τις ομάδες που θεωρούνται αουτσάιντερ και δεν έχουν ως σκοπό να εντυπωσιάσουν με τις εμφανίσεις τους, είναι να παίρνουν τους βαθμούς με οποιοδήποτε κόστος.Ο Σέρχιο Μαρκαριάν δείχνει να είναι ο κατάλληλος τεχνικός για τον συγκεκριμένο τρόπο παιχνιδιού. Ο «El Mago», όπως τον χαρακτηρίζουν τα Μέσα του Περού στήνει την ομάδα του όπως
ακριβώς πρέπει για να πάρει το αποτέλεσμα που θέλει και εντέλει τα καταφέρνει.Αρχικά ήταν η ισοπαλία με την Ουρουγουάη που ήρθε με έναν σχετικά εύκολο τρόπο, ενώ για τη δεύτερη αγωνιστική, οδήγησε το Περού στη πρώτη του νίκη για τη φετινή διοργάνωση, καθώς επικράτησε του Μεξικού με 1-0, φτάνοντας στους τέσσερις βαθμούς στον όμιλο, όντας στη κορυφή μαζί με την Χιλή που λίγο νωρίτερα αναδείχθηκε ισόπαλη με την Ουρουγουάη.Έτσι στην τελευταία αγωνιστική θέλει απλά την ισοπαλία απέναντι στη Χιλή για να πάρει τη πρόκριση στα προημιτελικά του φετινού Κόπα Αμέρικα, ενώ ακόμα και με ήττα διατηρεί τις ελπίδες της, καθώς προκρίνονται και οι δύο καλύτερες τρίτες των ομίλων.Δυνατό ξεκίνημα…Η ομάδα του Σέρχιο Μαρκαριάν ήθελε από πολύ νωρίς να γίνει το αφεντικό του παιχνιδιού και μπήκε… φουριόζα. Έτσι στο πρώτο δεκάλεπτο είχε καταφέρει να δημιουργήσει ήδη τρεις ευκαιρίες, οι οποίες κατέληξαν κόρνερ μετά από επεμβάσεις του Μίτσελ.Από εκεί και πέρα όμως ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν αξιόλογες ευκαιρίες, εκτός από αυτή του Ντος Σάντος με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού.Τότε ο Λούγκο Μάρκες έκανε την σέντρα, με τον Λιμπμαν να χάνει την μπάλα από τα χέρια του και τον Ντος Σάντος από το ένα μέτρο να μην μπορεί να σκοράρει, καθώς ο Ακασιέτε κόντραρε σωτήρια την μπάλα.Από εκεί και πέρα και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρξε ούτε υποψία ευκαιρίες με τους φίλους των δύο ομάδων να… κοιμούνται από το τραγικό θέαμα.Η πίεση του ΠερούΣτο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σέρχιο Μαρκαριάν μπήκε και πάλι δυνατά στην αναμέτρηση και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βάργκας κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες.Αρχικά στο 59’ ο Γκερέρο έκανε το τακουνάκι με τον μέσο της Φιορεντίνα να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Μίτσελ.  Στο 68’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βάργκας κατέληξε και πάλι στο δοκάρι, αλλά αυτή φορά στο οριζόντιο.Η πίεση του Περού συνεχίστηκε και στο 81’ ο Γκεβάρα έκανε την σέντρα με τον Γκερέρο να κάνει την καρφωτή κεφαλιά από το ένα μέτρο και τον Μίτσελ να διώχνει εντυπωσιακά.Στην επόμενη φάση όμως το Περού κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ. Ο Γκεβάρα έκανε την… στραβοκλωτσιά με την μπάλα να στρώνεται στον Γκερέρο ο οποίος στο κενό τέρμα δεν δυσκολεύτηκε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με το δεύτερό του προσωπικό τέρμα στην διοργάνωση.Έτσι με τα… ψέματα το Περού έχει καταφέρει να βρίσκεται στη κορυφή του 3ου ομίλου και το σύστημα «τσούκου – τσούκου μπολ» του Μαρκαριάν να δικαιώνεται.