Συντριβή για Μπαρτσελόνα!

08:50 4/8/2011 - Πηγή: OnSports
Αυτό και αν αποτελεί είδηση! Έστω και να πρόκειται για φιλική αναμέτρηση! Η Μπαρτσελόνα δεν γνώρισε απλά την ήττα, αλλά συνετρίβη μπροστά σε 70.080 φιλάθλους στο «Sun Life» της Νότιας Φλόριντα! Όσο για την ομάδα που πέρασε στην ιστορία; Αυτή δεν είναι άλλη από την μεξικάνικη Τσίβας Γουαδαλαχάρα!Όλα προμήνυαν πως θα ήταν άλλο ένα εύκολο απόγευμα για τους πρωταθλητές Ευρώπης και Ισπανίας αφού οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν μόλις στο 3’ με τον Νταβίντ Βίγια. Η καλή ημέρα όμως κάθε άλλο από το πρωί φάνηκε αφού η αρμάδα του Πεπ
Γκουαρντίολα (η οποία ωστόσο θα πρέπει να αναγνωριστεί ότι παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες), στο δεύτερο ημίχρονο έγινε έρμαιο στις ορέξεις των Μεξικάνων.Ο Φαμπιάν ισοφάρισε αρχικά με μακρινό σουτ στο 60’ για να δώσει το προβάδισμα στις «κατσίκες» με εκπληκτικό ψαλιδάκι δύο λεπτά αργότερα! Τον δείκτη του σκορ στο 3-1 ανέβασε ο Τζοβάνι Κασίγιας στο 72’με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή, ενώ το τελειωτικό χτύπημα έδωσε ο Λουίς Βερντούσκο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων υπενθυμίζοντας στους παίκτες της «Μπάρτσα» μετά από αρκετό καιρό πως είναι να φεύγεις από το γήπεδο με ένα βαρύ σκορ στις πλάτες σου!Μπαρτσελόνα: Πίντο, Φοντάς (33’ Σέρχι Γκόμεζ, 62’ Αρμάντο), Πικέ (46’ Μπουσκέτς), Αμπιντάλ (62’ Μουνιέσα, 74’ Αντριάνο), Ντος Σάντος, Κεϊτά (81’ Μπαλιού), Τσάβι (46’ Ινιέστα), Τιάγκο (62’ Ριβερόλα), Κουένσα (62’ Ντελοφέ),λ Καρμόνα (62’ Εσπινόσα), Βίγια (46’ Πέδρο).