Στο τέλος με Helm οι Ρεντ Ουίνγκς

Με δύο γκολ στο τελευταίο 4λεπτο της αναμέτρησης, οι Ντιτρόιτ Ρεντ Ουίνγκς κέρδισαν τους Λος Άντζελες Κινγκς με 4-3.

Μόλις 4:02 πριν την λήξη, ο Valtteri Filppula ισοφάρισε σε 3-3 και με 1:13 στο χρονόμετρο του κλειστού του Ντιτρόιτ, ο Darren Helm ολοκλήρωσε την ανατροπή διαμορφώνοντας το 4-3. Οι «βασιλιάδες» απέσυραν άμεσα τον τερματοφύλακα

τους, Jonathan Quick, επέβαλαν... σκληρή πίεση, αλλά δεν μπόρεσαν να στείλουν το ματς στην παράταση.

Μάλιστα, μόλις 5:54 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Dwight King είχε βάλει τους Κινγκς μπροστά με 3-2! Από την πλευρά του, ο Quick έκανε μόλις... 11 αποκρούσεις, αλλά οι εκπρόσωποι της «πόλης των αγγέλων» δεν απέφυγαν την ήττα, παρά την ελάχιστη πίεση που δέχθηκαν.

Τα άλλα δύο γκολ των γηπεδούχων σημειώθηκαν από τον Henrik Zetterberg, ο οποίος συμπλήρωσε 18 στο πρωτάθλημα. Για τους Κινγκς ο Jeff Carter και ο Justin Williams «έγραψαν» τα 1-0 και 2-1, αντίστοιχα, στο πρώτο 20λεπτο.

Τα «κόκκινα φτερά» διέκοψαν σερί δύο ηττών και ανήλθαν στους 91 βαθμούς. Πλέον απέχουν δύο από τους Σέιντ Λούις Μπλους, πρώτοι στην δυτική περιφέρεια του NHL και στην Central. Από την άλλη, οι «βασιλιάδες» έμειναν στην ένατη θέση της Δύσης με 74 βαθμούς.