Στο μηδέν η Μπαρτσελόνα

Στο 0-0 έμεινε η Μπαρτσελόνα στο πρώτο της φετινό φιλικό, στο οποίο αντιμετώπισε την «κατοστάρα» Χάιντουκ ΣπλιτΠεπ Γκουαρντιόλα ξεκίνησε με Βίκτορ Βαλντές, Τιάγο Αλκαντάρα, Σεϊντού Κεϊτά, Ντέιβιντ Βίγια και Ιμπραήμ Αφελάι μεταξύ άλλων και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά. Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν άνοιξαν το σκορ ούτε σε αυτό το σημείο, αλλά ούτε σε κάποιο άλλο του 90λεπτου.Πρέπει να σημειωθεί, πως σε αυτό το ματς, η Χάιντουκ γιόρτασε την συμπλήρωση 100 χρόνων ιστορίας και για αυτό είχε συμβολική αξία ο αγώνας για αυτούς. Πλέον η Μπαρτσελόνα θα συμμετάσχει στο γερμανικό Audi Cup με αντιπάλους τις Μπάγερν, Μίλαν και Ίντερ πριν ταξιδέψει στις Η.Π.Α., όπου θα συνεχίσει την προετοιμασία της ενόψει της νέας σεζόν.