Στην Μίλαν το πρώτο

17:25 6/8/2011 - Πηγή: OnSports
Οι «ροσονέρι» κάνοντας την ανατροπή στην επανάληψη επικράτησαν με 2-1 της Ίντερ και κατέκτησαν το Σούπερ Καπ Ιταλίας στο Πεκίνο.Μπορεί σε αρκετές χώρες ο τίτλος του Σούπερ Καπ να μην χαρακτηρίζεται ως πολύ σημαντικός, ωστόσο αυτό δεν ισχύει στην Ιταλία. Για πρώτη φορά στην ιστορία τους, η Μίλαν βρήκε αντιμέτωπη την Ίντερ στον συγκεκριμένο θεσμό και όπως είναι λογικό η θέληση για τον τίτλο ήταν πολύ μεγάλη.Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά για να πάρουν το προβάδισμα, ωστόσο η ομάδα που μπήκε
μπροστά στο σκορ ήταν η Ίντερ με τον Γουέσλεϊ Σνάιντερ, ο οποίος εμφανίστηκε ψύχραιμος παρά τα πολλά που ακούγονται για το μέλλον του.Στην επανάληψη όμως ένα δεκάλεπτο «φωτιά» για την Μίλαν ήταν αρκετό για να μπορέσει να πάρουν τον τίτλο οι «ροσονέρι». Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς μετά από φάση διαρκείας με κοντινή κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια.Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μπόατενγκ να σκοράρει για τους πρωταθλητές Ιταλίας, και με δυνατό σουτ, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του που το διατήρησε μέχρι το τέλος και έγινε η πολυνίκης του θεσμού με την κατάκτηση του 6ου Σούπερ Καπ στην ιστορία της.