Στα πέναλτι οι Σταρς

Οι Ντάλας Σταρς επικράτησαν των Φίνιξ Κογιότες στα πέναλτι έπειτα από το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Το σκορ άνοιξε στην τρίτη περίοδο, αφού στις δύο πρώτες διακρίθηκαν οι Kari Lehtonen και Mike Smith, τερματοφύλακες των δύο ομάδων. Έτσι, στο έκτο λεπτό του τελικού εικοσαλέπτου, ο Radim Vrbata σκόραρε σε power play, αλλά τα «αστέρια» ισοφάρισαν μόλις 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον Loui Eriksson.

Η πεντάλεπτη παράταση δεν ανέδειξε χρυσό σκόρερ, ενώ ακόμα και στα πέναλτι, τρεις από τις έξι εκτελέσεις σταμάτησαν στους γκολκίπερ. Μία παραπάνω απόκρουση είχε ο Lehtonen και το γκολ του Mike Ribeiro καθόρισε τον κάτοχο του επιπλέον βαθμού.

Με αυτόν, η ομάδα του Ντάλας έφθασε στους τέσσερις σε τρία ματς. Από την άλλη, οι «λύκοι» συγκέντρωσαν τον πρώτο τους πόντο στο δεύτερο τους παιχνίδι.