Στα πέναλτι οι «πιγκουίνοι»

Οι Πίτσμπουργκ Πένγκουινς πήραν τους δύο πρώτους τους φετινούς βαθμούς κερδίζοντας με 2-0 στα πέναλτι τους Βανκούβερ Κανάκς έπειτα από το 3-3 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.Μάλιστα, οι «πιγκουίνοι» προηγήθηκαν με 2-0 στα πρώτα δώδεκα λεπτά παρά το μειονέκτημα της έδρας. Αμφότερα τα γκολ σημειώθηκαν σε power play, στο οποίο αποδείχθηκαν ετοιμοπόλεμοι. Ωστόσο, ο Maxim
Lapierre απάντησε στα γκολ των James Neal αι Matt Cooke πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος.Οι Πένγκουινς προηγήθηκαν με 3-1, όταν ο Cooke σημείωσε το δεύτερο του γκολ, το οποίο ήταν shorthanded! Όπως και στο πρώτο εικοσάλεπτο, έτσι και στο δεύτερο, οι γηπεδούχοι και φιναλίστ των περυσινών play off μείωσαν το σκορ με τον Keith Ballard. Στα μέσα τις τρίτης περιόδου, ο Daniel Sedin ισοφάρισε σε 3-3.Στα τελευταία δώδεκα λεπτά, οι γηπεδούχοι πίεσαν με πρωταγωνιστές τους Alexandre Burrows, Alexander Edler, Maxim Lapierre και Henrik Sedin, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν το γκολ της νίκης. Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε και η πεντάλεπτη παράταση, όποτε ακολούθησαν τα πέναλτι.Σε αυτά, οι Kris Letang και Evgeni Malkin σκόραραν, ενώ οι Mikael Samuelsson και Alexandre Burrows αστόχησαν. Έτσι, με «ήρωα» τον Marc-Andre Fleury, οι «πιγκουίνοι» πήραν τον επιπλέον βαθμό, αφού οι δύο σύλλογοι είχαν ήδη εξασφαλίσει από έναν.