Πρωτιά για Φιλαδέλφεια

Οι Φιλαδέλφεια Ούνιον απέσπασαν ισοπαλία 0-0 στην έδρα των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς και ισοβάθμησαν στην πρώτη θέση της ανατολικής περιφέρειας με τους Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς.Μάλιστα, έχουν δύο αγώνες λιγότερους από τον σύλλογο της Νέας Υόρκης, που τους δίνει ένα σχετικό πλεονέκτημα. Οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν την ευκαιρία νίκης, όταν ο Κάιλ Νακαζάουα έστειλε στην δεξιά δοκό της αντίπαλης εστίας με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο ύστερα από σουτ του Ράιν Τζόνσον.Γενικότερα, οι Ούνιον διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων για το μεγαλύτερο διάστημα
της αναμέτρησης. Αξίζει να σημειωθεί, πως ο τεχνικός των γηπεδούχων, ο Φρανκ Γάλοπ αποβλήθηκε στο 67ο λεπτό λόγω έντονων διαμαρτυριών.Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς: Μπους, Κοράλες, Μπέρλινγκ, Χερνάντεζ, Λέιτς, Στέφενσον, Ντόουκινς (80’ Μπάκα), Ρινγκ, Αμπάιπιτακβονγκ (60’ Μακλούφλιν), Βοντολόφσκι, Τζόνσον.Φιλαδέλφεια Ούνιον: Μοντραγκόν, Μιγκλιοράνζι, Κάλιφ, Ουίλιαμς, Μαπ (71’ Τόρες), Καρόλ, Νακαζάουα, Ντάνιελ (58’ Γκ. Φαρφάν), Μ. Φαρφάν, Μουάνγκα (78’ Μακίνερνεϊ), Λε Του.