Πρώτη η Σουηδία

01:05 7/7/2011 - Πηγή: OnSports
Η Σουηδία επικράτησε με 2-1 των Ηνωμένων Πολιτειών και κατέκτησε την πρώτη θέση του τρίτου ομίλου στο Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών.Η Λίσα Ντάλκβιστ άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με πέναλτι, ενώ η Νίλα Φίσερ διαμόρφωσε το 2-0 με αρκετά τυχερό τρόπο στο 35ο. Η εθνική Η.Π.Α. μείωσε σε 2-1 με την Άμπρι Ουάμπαχ στο 67’ και πίεσε για την ευνοϊκή ισοπαλία στα τελευταία λεπτά. Πάντως, ακυρώθηκε κανονικό γκολ της Σουηδίας, κάτι που δεν διαδραμάτισε τελικά ρόλο στο αποτέλεσμα.Πλέον, η εθνική της Σκανδιναβίας θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία στα προημιτελικά. Από την πλευρά τους, οι Ηνωμένες Πολιτείες θα κοντραριστούν με την Βραζιλία. Αμφότερα τα παραπάνω ματς του δεύτερου γύρου θα διεξαχθούν στις 10 Ιουλίου.Στο άλλο παιχνίδι του τρίτου γκρουπ, η Νότια Κορέα και η Κολομβία έμειναν στο 0-0. Αμφότερες οι εθνικές επιστρέφουν στις πατρίδες τους έχοντας έναν βαθμό σε τρεις αναμετρήσεις.