Παραχώρησε ισοπαλία η Σεβίλλη

Η Σεβίλλη ήταν ανώτερη, αλλά κατέληξε στο 1-1 με τη Λεβάντε, η οποία παρέμεινε πιο πάνω στη βαθμολογία.

Αμφότερες οι ομάδες διατηρήθηκαν εντός των «ευρωπαϊκών» θέσεων, αλλά οι Σεβιγιάνοι μάλλον αδικούνται από το τελικό αποτέλεσμα. Ένα δυνατό σουτ του Αλβάρο Νεγκρέδο με το αριστερό του πόδι άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, αλλά μόλις επτά λεπτά αργότερα ο Αρούνα Κονέ ισοφάρισε σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι απώλεσαν μία σειρά από ευκαιρίες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αλλά η σημαντικότερη επήλθε προς τη λήξη του δεύτερου. Συγκεκριμένα στο 87ο λεπτό ο Νεγκρέδο έστειλε το πέναλτι

που εκτέλεσε πάνω στον Γκουστάβο Μουνούα.

Πρέπει να σημειωθεί πως οι οπαδοί των γηπεδούχων εξέφρασαν τη διαμαρτυρία τους για την ώρα έναρξης του αγώνα. Άλλωστε το ματς μεταφέρθηκε χρονικά λόγω του «El Clasico».

Σεβίλλη: Βάρας, Εσκουντέ (46' Ντέιβιντ), Φάτζιο, Ναβάρο, Κάλα (84' Αντούχαρ), Τροχόφσκι, Μεντέλ, Λούνα (53' Ρέγιες), Νάβας, Νεγκρέδο, Μανού.
Λεβάντε: Μουνούα, Καμπράλ, Μπαγιαστέρος, Λόπεζ, Βέντα, Ιμπόρα, Τόρες (77' Φαρίνος), Πέδρο (87' Χουανλού), Βάλντο (77' Ελ Ζαρ), Κονέ, Μπαρκέρο.

Δείτε τη βαθμολογία, όλα τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα του ισπανικού πρωταθλήματος.