Ο Γκιώνης στον τελικό του E.T.T.U. Cup!

Ο Παναγιώτης Γκιώνης χάρισε στην Ανζέρ με τις εμφανίσεις του την πρόκριση στον τελικό του E.T.T.U. Cup.

Στον ημιτελικό με τη Σεστάς για το Κύπελλο Ευρωπαϊκής Ένωσης ανδρών νίκησε και στα δύο παιχνίδια του και οδήγησε την ομάδα του στο 3-1 και την πρόκριση στον τελικό.

Αντίθετα η Ενεμπόν του Καλίν Κρεάνγκα, έχασε στην έδρα της από την Μπορούσια Ντίσελντορφ με 3-2 και πάει με την πλάτη στον τοίχο στην ρεβάνς.
Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα της Ανζέρ:

Παναγιώτης Γκιώνης-Λιν

Τζου 3-1 (13-11, 7-11, 11-4, 11-6)

Μισέλ Μαρτίνεζ-Λιούμπομιρ Πίστεϊ 3-1 (11-6, 11-4, 7-11, 11-8)

Γιόζεφ Σίμονσικ-Λιου Σονγκ 2-3 (8-11, 3-11, 11-9, 11-7, 6-11)

Γκιώνης-Πίστεϊ 3-2 (7-11, 11-8, 11-8, 8-11, 11-4)

Στο σάιτ της ομάδας κάτω από φωτογραφία του Έλληνα πρωταθλητή το άρθρο είχε τίτλο «Δύο νίκες ο εκπληκτικός αυτό το βράδυ Panos» και ανέφερε: «Μπράβο στον Panos και τα υπόλοιπα παιδιά για τη μεγάλη νίκη. Έχουμε το προβάδισμα, αλλά θέλει μεγάλη προσοχή η ρεβάνς στο Σεστάς. Δυστυχώς, δεν θα μπορέσω να είμαι μαζί σας την ερχόμενη Παρασκευή, αλλά ελπίζω να παρακολουθήσω τον αγώνα από το ίντερνετ και να πάρουμε την πρόκριση».

Το σάιτ της E.T.T.U.,αναφέρεται: «Έναν βαθμό διαφορά υπέρ της Σεστάς έχουν οι δύο ομάδες στο γαλλικό πρωτάθλημα, αλλά απόψε ήταν η Ανζέρ ο σύλλογος που κυριάρχησε. Στον εναρκτήριο αγώνα ο Γκιώνης αντιμετώπισε δυσκολίες στο 1ο και στο 2ο σετ εναντίον του Λιν Τζου, αλλά κατάφερε να ολοκληρώσει την αναμέτρηση με…μανιώδη ρυθμό. Ο Μαρτίνεζ δεν έδειξε κανένα έλεος απέναντι στον Πίστεϊ και ο κόσμος είδε την ομάδα να βρίσκεται σε πολύ καλή θέση. Ο Αργεντινός Σονγκ επανέφερε την αγωνία για την έκβαση του ματς νικώντας πολύ δύσκολα τον Τσέχο Σίμονσικ, όμως στο 4ο παιχνίδι ο Γκιώνης ήταν εκείνος, που «καθάρισε» και πάλι για την Ανζέρ. Σφράγισε τη νίκη επικρατώντας 3-2 του Πίστεϊ και με σκορ 11-04 στο 5ο και τελευταίο σετ».

Ο Κρεάνγκα στον 2ο δεύτερο ημιτελικό έχασε από τον Τίμο Μπολ 0-3 (8-11, 7-11, 9-11) και από τον Σους με 2-3 (8-11, 8-11, 11-7, 11-9, 8-11).