«Νησιώτες» στο ντέρμπι

Οι Νιου Γιορκ Άιλαντερς επιβλήθηκαν των συμπολιτών τους Ρέιντζερς με 4-2 στο πρώτο ντέρμπι της Νέας Υόρκης φέτος στο NHL.

Ο Matt Moulson άνοιξε το σκορ στο πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά οι Marian Gaborik και Brandon Prust ισοφάρισαν στην δεύτερη περίοδο σε 1-1 και 2-2. Το δεύτερο γκολ των «νησιωτών» σημειώθηκε από τον John Tavares, ο οποίος συμπλήρωσε χατ τρικ στην τρίτη περίοδο με δύο ακόμα τέρματα.

Μάλιστα, το τρίτο του προσωπικό γκολ και πέμπτο της σεζόν σημειώθηκε σε ανυπεράσπιστη εστία προς το τέλος του ματς. Ο 21χρονος κεντρικός επιθετικός των Άιλαντερς έχει ξεκινήσει με… φόρα το 2011-12 και οι «νησιώτες» έχουν συλλέξει ήδη έξι βαθμούς. Από την άλλη, οι Ρέιντζερς γνώρισαν την τρίτη τους ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια, αλλά αυτή ήταν η πρώτη τους στην κανονική διάρκεια, όποτε έχουν δύο βαθμούς.