Νικηφόρο το «τεστ» για Καστοριά

Νικηφόρο ήταν το «τεστ» που έδωσε ο Α.Γ.Σ. Καστοριάς, επικρατώντας της Αναγέννησης Εράτυρας με το εμφατικό σκορ 4-2.ΟΙ φιλοξενούμενοι μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης  μπήκαν μπροστά στο σκορ χάρη σε γκολ του Καραμίκα,  ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση, με τον Δερβένη να κάνει το 1-1.Ένα τέρμα που άνοιξε την όρεξη στην ομάδα της Καστοριάς.
Έτσι, λίγα λεπτά πριν την «εκπνοή» του πρώτου ημιχρόνου ο Αλέξανδρος Παπαδόπουλος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει εξ' επαφής, κάνοντας το 2-1.Μάλιστα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής, ο οποίος βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα πέτυχε και δεύτερο γκολ.Συγκεκριμένα, ύστερα από σέντρα του Βελλίδη στο 43΄, με εξαιρετικό πλασέ από το ύψος του πέναλτι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζαρκοδήμου (3-1)/Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι αύξησαν τον δίκτυ του σκορ, όταν ο Κεραμίδας με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 4-1.Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 77’ με σκόρερ τον Μήλιο , μειώνοντας σε 4-2, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.Α.Γ.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ ( Μιχάλης Μαυρίδης) : Δημητριάδης ( 59' Μουρζίδης) , Μπορόζης, Τσαμτσάκης ( 59' Γκέκας), Μήνος ( 65' Χονδροματίδης), Λιόντος ( 53' Αμπαζής), Στασινόπουλος, Κεφαλίδης, Πετρόπουλος, Βελλίδης ( 65' Ζυπίδης) , Παπαδόπουλος ( 53' Μπαμπάκος), Χατζής ( 46' Κεραμίδας).ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΡΑΤΥΡΑΣ ( Μιχάλης Βικιάρης) : Ζαρκοδήμος, Βουζιανάς, Μήλιος, Δερβένης, Φιλιππίδης Βλαδ., Φιλιππίδης Παν., Κερμέζης, Πλάνος, Πίττος, Καραμίκας, Καραμιχάλης. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Ζιάμος, Ανδρεάδης, Διόγκαρης, Γούλας, Μούστας, Ζαρκοδήμος, Μοράβας & Αλντίν.