Νίκη-ανάσα για την Μάλαγα!

Η Μάλαγα ήταν η νικήτρια του ντέρμπι με την Εσπανιόλ καθώς κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 των Καταλανών.

Η ομάδα του Πελεγκρίνι μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να προηγηθεί με τον Σόλομον Ροντόν μόλις στο 5ο λεπτό, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν λίγα δευτερόλεπτα πριν εκπνεύσει το ημίχρονο με τον Αλβάρο στο 45’.

Στο δεύτερο μέρος, η Μάλαγα πήρε τον έλεγχο και βγήκε στην επίθεση για να καταφέρει να φτάσει στο δεύτερο γκολ και ευτύχησε να το πετύχει

με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Απόνο στο 73ο λεπτό, ενώ στην συνέχεια κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της αποτέλεσμα.

Μάλαγα: Καμπαγέρο, Μονρεάλ, Ματάισεν, Ντεμικέλις, Γκαμέζ, Γκονζάλες, Ντούντα (67’ Άπονο), Ίσκο (67’ Φαν Νίστελροϊ), Τουλαλάν, Χοακίν (92’ Σάντσεζ), Ροντόν

Εσπανιόλ: Αλβάρεζ, Βίλα, Μορένο, Ροντρίγκεζ, Γκαλάν, Ντατόλο, Ρομαρίκ (76’ Παντιάνι), Βερντού, Φορλίν (82’ Μπαένα), Βάις (55’ Ντε λα Φουέντε), Αλβάρο