Μοιρασιά στο Κάνσας

Η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι και οι Φιλαδέλφεια Ούνιον έμειναν στο 1-1 και μπέρδεψαν την κατάσταση στην κορυφή της ανατολικής περιφέρειας της MLS.Οι δύο ομάδες μοίρασαν τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Σπόρτινγκ είχε την σημαντικότερη. Συγκεκριμένα, στο 40ό λεπτό μία κεφαλιά του Κέι Καμαρά βρήκε το δοκάρι. Στο 56ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πήραν… πίσω την παραπάνω απώλεια με γκολ του Ομάρ Μπράβο.Από εκείνο το σημείο, προσπάθησαν να διατηρήσουν το αποτέλεσμα, αλλά η Σπόρτινγκ
«επιβίωσε» μόλις επτά λεπτά, αφού ο Σεμπαστιάν Λε Του ισοφάρισε άμεσα στο 63ο λεπτό. Η «ένωση» συνέχισε την πίεση, αλλά το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.Πλέον, η ομάδα της Φιλαδέλφειας είχε σαράντα βαθμούς και αυτή του Κάνσας 41. Αμφότερες παραμένουν στις προνομιούχες θέσεις της Ανατολής, αλλά χωρίς να νιώθουν ασφαλείς λόγω του βαθμολογικού συνωστισμού στην κορυφή της περιφέρειας.Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι: Νίλσεν, Μάιερς, Σίνοβιτς, Μπέσλερ, Σέζαρ, Εσπινόζα, Τζέφερσον (46’ Κολίν), Ζούσι, Καμαρά, Μπράβο (89’ Σάαντ), Μπάνμπερι (62’ Σάπονγκ).Φιλαδέλφεια Ούνιον: Μακμάθ, Καλίφ, Βαλντές, Νακαζάουα (62’ Πφέφερ), Κάρολ, Μ. Φαρφάν, Τόρες (72’ Μιγκλιοράνζι), Οκούγκο, Γκ. Φαρφάν, Λε Του, Παούνοβιτς (57’ Μακίνερνεϊ).