Μεγάλη ανατροπή της Σερβίας

Οι «πλάβι» μπορεί να βρίσκονταν πίσω στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο κατάφεραν να επικρατήσουν στην παράταση των Ούγγρων και να πάρουν τελικά την πρόκριση στον τελικό.Τον τίτλο της Παγκόσμιας πρωταθλήτριας θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί και φέτος η Σερβία, που επικράτησε στον Ημιτελικό των Ούγγρων με 15-14 στην παράταση μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.Οι «Μαγυάροι» προηγούνταν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, παίρνοντας μάλιστα από νωρίς διαφορά τεσσάρων τερμάτων (5-1), ωστόσο οι Σέρβοι δεν το έβαλαν κάτω και λίγο πριν τη λήξη του αγώνα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (13-13).
Το ματς κρίθηκε στην παράταση με τους «πλάβι» να παίρνουν τελικά τη νίκη.Τα 8λεπτα: 2-1, 7-5, 3-3, 1-4.Τα 3λεπτα της παράτασης: 0-1, 1-1.ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Μαντάρας 4, Ντάνιελ Βάργκα 2, Χαράι 2, Ντένες Βάργκα, Σίβος, Χοζνιάνσκι, Κις, Μπίρος, Στάινμετς.ΣΕΡΒΙΑ: Φιλίποβιτς 3, Πρλαϊνοβιτς 3, Νίκιτς 2, Μίτροβιτς 2, Γκότσιτς, Ουντόβιτσιτς, Τσουκ, Πιγιέτλοβιτς, Αλέξιτς.