Με το… αριστερό οι πρωταθλητές

Οι Φιλαδέλφεια Φλάιερς κέρδισαν με 2-1 εκτός έδρας τους παγκόσμιους πρωταθλητές, Μπόστον Μπρούινς, στην πρεμιέρα των δύο συλλόγων στο φετινό πρωτάθλημα του NHL.Οι Μπρούινς προηγήθηκαν, πάντως, με 1-0 στα μέσα της πρώτης περιόδου, όταν ο Brad Marchand σκόραρε σε power-play. Ωστόσο στο τελευταίο λεπτό του πρώτου 20λεπτου, οι Φλάιερς πέτυχαν την απόλυτη ανατροπή, αφού Claude Giroux και Jakub Voracek παραβίασαν την εστία του Tim Thomas.Το πρώτο γκολ
σημειώθηκε 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε power-play, ενώ το δεύτερο μόλις τρία δεύτερα πριν την λήξη της περιόδου! Παρά το προβάδισμα τους, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στην δεύτερη περίοδο, αλλά πέρασαν… μαζεμένες τις δύσκολες στιγμές στην τρίτη.Ιδιαίτερα κινητικός για τους νικητές ήταν ο Chris Pronger, ενώ θετική παρουσία είχε ο Jaromir Jagr στην επιστροφή του στο NHL. Από την άλλη, η ομάδα της Βοστόνης ξεκίνησε με εντός έδρας ήττα το 2011-12, μόλις μερικούς μήνες έπειτα από την κατάκτηση του Stanley Cup.