Με τη σφραγίδα της Φλώρινας το «Λυγκηστίς»

11:32 5/9/2011 - Πηγή: OnSports
Θριαμβευτικό ήταν το φετινό διεθνές «Κύπελλο Λυγκηστίς» για τον Όμιλο Ξιφασκίας Φλώρινας, με το οποίο άνοιξε, στις Πρέσπες, η αυλαία της νέας περιόδου στην ξιφασκία.Χαρακτηριστικό είναι, άλλωστε, ότι για πρώτη φορά στην 20χρονη διαδρομή του θεσμού ο διοργανωτής σύλλογος (ΟΞΙΦ) κατέκτησε τρεις πρωτιές και είδε πέντε συνολικά αθλητές και αθλήτριες του στο βάθρο των νικητών.Ένα άλλο αξιοσημείωτο από τους αγώνες, που φιλοξενήθηκαν (για 3η συνεχή χρονιά) στο «Πατουλίδειο» γυμναστήριο (με την αιγίδα του Δήμου
Πρεσπών) και αφορούσαν στην κατηγορία Νέων –20 χρόνων, είναι το πλασάρισμα στα μετάλλια δύο Κυπρίων. Καλή εμφάνιση είχαμε και από τους συλλόγους της Θεσσαλονίκης, ενώ απόλυτη ήταν η κυριαρχία του Κέντρου στο ξίφος ασκήσεως στις κοπέλες.Συγκεκριμένα:Στο ξίφος μονομαχίας πρώτευσαν ο πρωταθλητής Εφήβων 2011, Νίκος Τσώκας/ΟΞΙΦ (που διαφαίνεται άξιος συνεχιστής του πατέρα του) και η πρωταθλήτρια Νεανίδων 2011, Γεωργία Αθανασίου/ΟΞΙΦ.Στο ξίφος ασκήσεως επικράτησαν ο Ιορδάνης Ηλιάδης/ΟΞΙΦ και η 14χρονη (πρωταθλήτρια Ελλάδος σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες) Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου/ΑΟΞ Αιγάλεω.Όλοι οι νικητές και νικήτριες στο «Κύπελλο Λυγκηστίς 2011» (90 συμ/χές): ΞΙΦΟΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΑΣ: Νέοι: Tσώκας (15/9 τον τελικό τον Κύπριο, Κώστα Γιαννάκη), 3οι Ιωαννίδης/Οδυσ. Χαλανδρίου & Ρεπάτσης/ΟΞΙΦ. Νέες: Aθανασίου/ΟΞΙΦ (15/10 στον τελικό την Κουτσούκου/Οδυσ. Χαλανδρίου), 3ες Νικολάτου/Κύπρος και Παπαδοπούλου/Μακεδ. Λέσχη.ΞΙΦΟΣ ΑΣΚΗΣΕΩΣ: Νέοι: Hλιάδης Ι./ΟΞΙΦ (15/4 στον τελικό τον Τεληπορανίδη/Μ. Αλέξ. Κορδελιού), 3οι Μπουρουλίδης/Μ. Αλέξ. Κορδελιού και Ηλιάδης Δ./ΟΞΙΦ. Νέες: Koντοχριστοπούλου/ΑΟΞΑ (15/8 στον τελικό τη Στάντσιου/ΑΣΑΟ), 3ες Στεφανή & Χαλδαίου από τον ΑΟΞ Αιγάλεω.Αξίζει να σημειωθεί ότι, οι αγώνες σπάθης θα διεξαχθούν στο ΟΑΚΑ το Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου.