Με δύο γκολ του Skinner οι Χαρικέινς

«Κεφάτος» ήταν ο Jeff Skinner στο εκτός έδρας 4-2 των Καρολάινα Χαρικέινς επί των Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ.

Οι «μπολτς» ξεκίνησαν με το... αριστερό σειρά επτά εντός έδρας αγώνων. Με αυτούς θέλουν να πλησιάσουν την προνομιούχα οκτάδα της ανατολικής περιφέρειας του NHL, αλλά δεν κατάφεραν κάτι τέτοιο κόντρα στους «κέινς».

Ο Skinner πρόσφερε το 3-2 στους «τυφώνες» με ένα πανέμορφο γκολ στο 6:37 της τρίτης περιόδου. Ακολούθησε το

4-2 από τον Chad La Rose σε ανυπεράσπιστη εστία και το παιχνίδι... έκλεισε.

Στο πρώτο 20λεπτο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 και ισοφάρισαν σε 2-2. Σκόρερ τους, οι Ryan Malone και Nate Thompson, ενώ ο Jaroslav Spacek και ο Skinner είχαν βάλει προσωρινά τους Χαρικέινς μπροστά στο σκορ.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Cam Ward κατέγραψε 18 από τις 38 αποκρούσεις του, εκ των οποίων οι δύο ήταν εντυπωσιακές και προήλθαν από το μπαστούνι του πρώτου σκόρερ της λίγκας, Steven Stamkos. Ακόμα, ο Jussi Jokinen μοίρασε δύο ασίστ για τους «τυφώνες».

Πλέον, οι Χαρικέινς έχουν 67 βαθμούς, ενώ οι Λάιτνινγκ 69. Αμφότερες κυνηγούν μία θέση στα play off, με το τωρινό όριο της Ανατολής να βρίσκεται στους 74 βαθμούς.