Με Malkin οι Πένγκουινς

Στα πέναλτι πήραν την νίκη σε βάρος των Νιου Γιορκ Άιλαντερς, οι Πίτσμπουργκ Πένγκουινς, αφού πρώτα ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση στο 60λεπτο.

Αρχικά, ο Frank Nielsen άνοιξε το σκορ για τους «νησιώτες». Μάλιστα το γκολ σημειώθηκε 1:01 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, δηλαδή σε κρίσιμο χρονικό σημείο. Ο τερματοφύλακας τους, Evgeni Nabokov, ήταν τέλειος μέχρι την τρίτη περίοδο, αφού σταματούσε συνεχώς τους «πιγκουίνους», αλλά μετά το 2-0 του

Matt Martin… λύγισε.

Ο Chris Kunitz μείωσε σε 2-1, 1:29 μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου και ο James Neal, με το ένατο του φετινό τέρμα, ισοφάρισε λίγα λεπτά αργότερα σε power-play. Το 2-2 δεν άλλαξε στα τελευταία 16 λεπτά, ούτε στα πέντε της παράτασης και ακολούθησαν τα πέναλτι.

Στην τελική διαδικασία καθορισμού νικητή, ο Evgeni Malkin έκανε την διαφορά ευστοχώντας και προσφέροντας τον επιπλέον βαθμό στην ομάδα του Πίτσμπουργκ. Έτσι, οι πρωτοπόροι της ανατολικής περιφέρειας συμπλήρωσαν 18 βαθμούς, ενώ οι Νεοϋορκέζοι έφθασαν τους επτά.