Μαζί στην κορυφή

Πόρτο και Μπενφίκα έμειναν στο 2-2 και παρέμειναν μαζί στην πρώτη θέση του πορτογαλικού πρωταθλήματος με 14 βαθμούς.Οι γηπεδούχοι πήραν δύο φορές το προβάδισμα στο… απόλυτο ντέρμπι της Πορτογαλίας, αλλά οι «αετοί» βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν σε αμφότερες τις περιπτώσεις. Το σκορ άνοιξε στο 37ο λεπτό με γκολ του Κλέμπερ.Με το 1-0, οι συμπρωτοπόροι πήγαν στο αποδυτήρια, αλλά μόλις στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης ο Όσκαρ
Καρντόζο ισοφάρισε σε 1-1. Στο 50ό λεπτό, ο Νίκολας Οταμέντι διαμόρφωσε το 2-1, όποτε η Μπενφίκα διατήρησε μόλις για τρία λεπτά την ισοπαλία. Μέχρι το τέλος κράτησαν τον πολύτιμο βαθμό, όμως, έπειτα από το γκολ του Νίκολας Γκαϊτάν στο 83ο λεπτό.Πόρτο: Χέλτον, Περέιρα, Γκουαρίν (77’ Μπελούτσι), Μουτίνιο, Κλέμπερ (80’ Ροντρίγκεζ), Χουλκ, Φουσίλε, Ρολάντο, Βαρέλα (86’ Ουάλτερ), Φερνάντο, Οταμέντι.Μπενφίκα: Αρθούρ, Έμερσον, Λουιζάο, Γκαρσία, Καρντόσο (90’ Μάτις), Νολίτο (68’ Σέζαρ), Αϊμάρ (68΄Σαβιόλα), Περέιρα, Γκαϊτάν, Γκαράι, Βίτσελ.To υπόλοιπο πρόγραμμα της έκτης αγωνιστικής:ΣάββατοΜπράγκα - Νασιονάλ (20:30) Σπόρτινγκ - Σετούμπαλ (22:30)ΚυριακήΜπέιρα-Μαρ - Ρίο Άβε (18:00) Πάσος Φερέιρα - Ζιλ Βισέντε Ολιαλένσε - Λεϊρία Μαρίτιμο - Γκιμαράες (21:15)ΔευτέραΑκαντέμικα - Φεϊρένσε (22:15)