Κυπελλούχος Δανίας η Κοπεγχάγη

Το 5ο Κύπελλο της ιστορίας της και πρώτο μετά το 2009 πανηγυρίζει από την Πέμπτη (17/05) η Κοπεγχάγη, η οποία επικράτησε 1-0 της Χόρσενς στον τελικό που διεξήχθη στο «σπίτι» της, «Πάρκεν».

Οι ποδοσφαιριστές του Κάρστεν Γιένσεν είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης σε όλη τη διάρκειά της, παίρνοντας τελικά τη νίκη χάρις στο τέρμα του Κλαουντέμιρ τρία λεπτά πριν εκπνεύσει η κανονική διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο νταμπλ, καθώς δύο αγωνιστικές πριν πέσει η καρό σημαία στη «Superligaen», βρίσκονται στο… ρετιρέ της βαθμολογίας, νιώθοντας ωστόσο καυτή την ανάσα της Νόρντζελαντ που υπολείπεται ενός βαθμού.

Από την άλλη η Χόρσενς έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει τον παρθενικό της τίτλο.